Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta msza

MEK, ŻYR
W niedzielę w lubaskim sanktuarium odbyła się uroczysta msza święta w intencji 58. rocznicy śmierci księdza Czesława Cofty, wikariusza pracującego w Lubaszu podczas II wojny światowej.

W niedzielę w lubaskim sanktuarium odbyła się uroczysta msza święta w intencji 58. rocznicy śmierci księdza Czesława Cofty, wikariusza pracującego w Lubaszu podczas II wojny światowej.
Podczas swojego pobytu w Lubaszu ks. Czesław Cofta był kierownikiem i opiekunem duchowym organizacji kościelnych działających przy miejscowym sanktuarium. Z wielkim oddaniem poświęcał swe życie pracy wychowawczej, pomagał biednym, wspierał ducha patriotyzmu wśród parafian. Był kapelanem AK na terenie obecnego powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego. Zginął męczeńską śmiercią oddając swe życie za współwięźniów.
W związku z niedzielną uroczystością wystawiony został obraz - portret figuralny księdza, autorstwa malarki Agnieszki Klawek, pochodzącej z Lubasza. Zorganizowana także została wystawa zdjęć i pamiątek związanych z księdzem. W uroczystości wzięli udział parafianie oraz rodzina i przyjaciele księdza Czesława Cofty. Po mszy złożyli oni kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą postać księdza.
W przeddzień tego wydarzenia troje mężczyzn z Lubasza (Przemysław Klimasek, Mariusz Zandon i Zbigniew Gawrych) oraz Alan Borowski i Alina Masłek udali się do Żabikowa, miejsca męczeńskiej śmierci duszpasterza i stamtąd zorganizowali bieg - sztafetę, niosąc ,,światełko’’ - pochodnię zapaloną od znicza, który zapłonął w Żabikowie przy zbiorowej mogile osób, które zginęły w tamtejszym obozie. Był to symboliczny bieg manifest upamiętniający postać księdza
W związku z tą uroczystością została wydana książka o księdzu Czesławie Cofcie, autorstwa lubaszanina Mariusza Zandona. Zawiera ona krótką notę biograficzną , wzbogaconą zdjęciami, modlitewnikami oraz wierszami autorstwa zaproszonych specjalnie na tę okazję gości - poetów. Mariusz Zandona napisał tę książkę zainspirowany heroiczną postacią księdza, chciał też zainteresować nim władze kurii, w celu wszczęcia procesu beatyfikacyjnego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto