Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny miasta. Kim jest Marcin ze Sławska i dlaczego powinien mieć w Pile przynajmniej ulicę? [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W tym roku wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły została wyróżniona Mariola Urbanek. Wpisu dokonał prezydent Piotr Głowski, a jej mąż, Karol Urbanek, otrzymał kopię zapisu
W tym roku wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły została wyróżniona Mariola Urbanek. Wpisu dokonał prezydent Piotr Głowski, a jej mąż, Karol Urbanek, otrzymał kopię zapisu Fot. Agnieszka Świderska
“Zacni ludzie z Piły” - to wyrażenie po urodzinowej sesji Rady Miasta już nigdy nie będzie znaczyć to samo.

“Zacni ludzie z Piły” w połowie XV wieku napadli na sześć wsi leżących na ziemiach margrabiego brandenburskiego. Splądrowali także kościoły. Korespondencja elektora brandenburskiego w tej sprawie jest tymczasem jednym z pierwszych źródeł pisanych, w których wymieniona jest Piła, i którą w swoim referacie podczas sesji wymienił Maciej Usurski, historyk kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Sporo czasu poświęcił też praktycznie nieznanej w Pile postaci – Marcinowi ze Sławska, od którego tak naprawdę powinny się rozpoczynać w pilskich podstawówkach lekcje historii. To właśnie Marcin ze Sławska herbu Zaremba, uczestnik bitwy pod Grunwaldem, w której poprowadził do boju swoją rodową chorągiew, świadek zawarcia unii w Horodle, która wprowadziła wspólne sejmy i zjazdy polsko-litewskie, członek rady królewskiej, który piastował wiele zaszczytnych urzędów m.in. starosty generalnego Wielkopolski czy wojewody kaliskiego. Został również wybrany na opiekuna Królestwa Polskiego do czasu osiągnięcia pełnoletności przez Władysława Warneńczyka.

Co miał wspólnego z Piłą? To właśnie on nadał Pile prawa miejskie, które w 1513 Zygmunt III Stary tylko potwierdził. Marcin ze Sławska mógł to zrobić, gdyż jako dzierżawca starostwa ujskiego miał prawo do lokowania osad na prawie magdeburskim. Ta nieznana historia Piły stałaby się bardziej znana gdyby Marcin ze Sławska doczekał się w Pile swojej ulicy albo pomnika. Dobrą okazją będzie rok 2023, kiedy to była Piła będzie świętować 510. rocznicę potwierdzenia praw miejskich.

A podczas uroczystej sesji było nie tylko o historii. Wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły została wyróżniona Mariola Urbanek, wybitny pedagog Zespołu Szkół Muzycznych. Były też okolicznościowe przemówienia. Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta przypomniała, że nie ma wolności bez samorządności, a prezydent Piotr Głowski podkreślił rolę wspólnoty, jaką utworzyli pilanie po 1945 roku, gdy prawie każdy z nich był imigrantem.

Miłym akcentem było oficjalne wręczenie olimpijskiego stypendium pilance Justynie Franieczek, która będzie walczyć o medale olimpijskie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Stypendium w wysokości 1500 zł ufundował zarząd województwa wielkopolskiego, a wręczył je Jacek Bogusławski.

Ze specjalnym, urodzinowym koncertem wystąpiła też Pilska Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Andrzeja Prokopowicza. Na rozpoczęcie sesji muzycy odegrali hejnał Piły.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto