Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Tu śpi jeż. - w parku miejskim w Łobżenicy pojawiły się dwie strefy zimowania jeży

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ich stworzenie okazało się bardzo szybkie i proste. - Wystarczyło nieco więcej liści oraz gałęzi. Ponadto wydzieliliśmy i oznaczyliśmy te miejsca - mówi Tomasz Grochowski, z ZGKiM w Łobżenicy. Strefy będą w parku do wiosny.

Jednak już teraz wiadomo, że powrócą na kolejne sezony zimowe. Ile w łobżenickim parku jest jeży? Trudno stwierdzić, gdyż te zwierzęta raczej stronią od parkowych alejek gdzie przechadzają się ludzie, skąd można by je dostrzec. Jednak ustronne miejsca parku - tam gdzie powstały strefy mogą im przypaść do gustu.

Zorganizowanie stref nie wymagało ogromnych nakładów pracy, ani finansów. Liście i gałęzie w nieco większej ilości zgromadzono w tych miejscach podczas jesienno - zimowych prac porządkowych w parku. Do tego doszły paliki, trochę taśmy ograniczającej wstęp ciekawskim i tabliczki z napisami "Tu śpi jeż". Takie "konstrukcje" dają tym małym ssakom możliwość schronienia się, wybudowania gniazda bytowego i lęgowego oraz przetrwania zimy.

- Wystarczyło nieco więcej liści oraz gałęzi. Ponadto wydzieliliśmy i oznaczyliśmy te miejsca - mówi Tomasz Grochowski, z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łobżenicy.

Dokąd tupta nocą jeż?

- W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor ), którego spotkać można na terenie niemal całej Polski, oraz jeż Europejski lub zachodni (E. europaeus), którego wschodnia granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie. Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego rozmiary sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 g. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. Ma malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki 20 milimetrowy ogonek. - podaje portal Lasów Państwowych.

Jak również przeczytać można na stronie LP, już w październiku jeż zapada w sen zimowy.

- Ten trudny okres spędza w wyścielonej norce ukrytej pod konarami drzew lub liśćmi. Otulony mchem, trawą i liśćmi budzi się dopiero w kwietniu. Na ten czas jego metabolizm maksymalnie zwalnia – temperatura ciała zmniejsza się z 36 °C do 1 °C, krew dużo wolniej krąży, serce bowiem, zamiast bić 180 uderzeń na minutę, bije tylko 20 razy. W czasie hibernacji działa precyzyjna termoleguacja, która pozwala jeżowi zareagować, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska. W takim przypadku system nerwowy jeża odbiera sygnał alarmowy i temperatura ciała podnosi się do 5 °C. - czytamy.

Chcecie zobaczyć jak wyglądają strefy zimowania jeży? Zapraszamy na nasz materiał wideo.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto