W biznesie jak na wojnie

Artykuł sponsorowany
- Kiedy dzieje się źle, rolą dowódcy jest ratować, co się da i stabilizować sytuację - mówi  gen. Roman Polko
- Kiedy dzieje się źle, rolą dowódcy jest ratować, co się da i stabilizować sytuację - mówi gen. Roman Polko Fot.bartek syta/polskapresse
W ubiegłym tygodniu właściciele i menedżerowie z Piły, Gniezna, Ostrowa i Poznania wzięli udział w warsztatach edukacyjno-motywacyjnych tegorocznej - czwartej już edycji Akademii Przedsiębiorcy zorganizowanej przez Bank Zachodni WBK i Polfund Fundusz Poręczeń Kredytowych.

Tegoroczne warsztaty prowadzili wojskowi - generał Roman Polko, były dowódca "Gromu" i major Rocco A. Spencer - emerytowany oficer wojsk powietrzno-desantowych armii amerykańskiej.

W czasie warsztatów, odbywających się przy wypełnionych po brzegi salach, uczestnicy mogli się przekonać, że doświadczenia z pola walki w tworzeniu strategii, budowaniu zespołu i przewodzeniu mu znajdują też zastosowanie w biznesie. Dochodzenie do skutecznego dowodzenia zaś niezależnie od tego, czy dotyczy jednostki wojskowej, czy firmy, trzeba zacząć od siebie. Prawdziwy lider szczególnie w sytuacjach kryzysowych musi być dla swojego zespołu oparciem.

- Jest świetnie, wszystko dobrze się układa? Nie martwcie się - kryzys i tak nadejdzie - mówił generał Roman Polko do uczestników warsztatów w Poznaniu. - Kiedy to się dzieje i jest ciężko, rolą dowódcy jest ratować, co się da i stabilizować sytuację. Ludzie muszą wiedzieć, że ich lider wierzy w zwycięstwo, musi też stworzyć taką sytuację, żeby w ogólnym chaosie było coś pewnego. Inaczej morale upada. A bez tego o zwycięstwie nie ma mowy.

W "RozGromieniu konkurencji", bo taki był tytuł warsztatów prowadzonych przez generała, bynajmniej nie chodzi o bezwzględność i stosowanie nieczystych metod.

- Nie chodzi też, by zetrzeć konkurentów z powierzchni ziemi - podkreślał Roman Polko. - Ale wykorzystać szanse, które konkurencja nam stwarza. Podstawą jest rozpoznanie.

Konkretne przykłady zarówno z pola walki, jak i biznesu oraz charyzma generała sprawiły, że warsztaty porwały zebranych.

Podobnie było w Gnieźnie, Pile i Ostrowie, gdzie szkolenie prowadził majora Rocco A. Spencer.

Podkreślał on, że liderem jest się wybranym przez ludzi, a nie mianowanym przez samego siebie lub instytucję i że trzeba zdobyć zaufanie i przekonać wszystkich w zespole, że decyzje, polecenia i to, co się robi, jest najlepsze dla wszystkich, a nie tylko dla jednej osoby, która kieruje grupą.

- Ludzie, dla których szklanka jest w połowie pusta, widzą w tym manipulację - przyznał na spostrzeżenie padające z sali. - Według mnie manipulacja jest wtedy, gdy nakłaniam kogoś do zrobienia czegoś dobrego tylko dla mnie. Kiedy nakłaniam do zrobienia czegoś dobrego dla wszystkich, to jest motywacja.

Major Rocco A. Spencer mówił o pięciu stylach przywództwa, z których każdy ma swoje plusy, jak i minusy. Mówił o znaczeniu drobnych rzeczy, skutecznej komunikacji, zwracał uwagę, że bycie liderem często wymaga wyboru trudniejszej, ale właściwej ścieżki. W dalszej części swojego wykładu major omawiał bardziej praktycznie, jak ma zachowywać się lider, żeby być wzorem i przykładem - o słowach, gestach, postawie, zachowaniu w trudnych sytuacjach i dbaniu cały czas o dobro grupy.

Zajęcia prowadził ubrany w mundur polowy, niezwykle charyzmatycznie, dbając o kontakt z uczestnikami i zmuszając do uważnego słuchania i analizowania na bieżąco - każdy bowiem mógł zostać "wywołany do odpowiedzi". Zanim sam odpowiedział na pytanie w jakiejś ważnej kwestii, najpierw pozwalał uczestnikom podzielić się swoimi przypuszczeniami i pomysłami. Powoływał się na konkretne przykłady z historii i swojej kariery wojskowej - pokazując, że działanie w wojsku, sporcie i biznesie nie różnią się aż tak, jak się wydaje.

W Wielkopolsce warsztaty w ramach Akademii Przedsiębiorcy odbędą się jeszcze dwukrotnie - w Lesznie i w Koninie. Udział w konferencjach jest bezpłatny, trzeba jednak wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.akademia-przedsiebiorcy.pl. Z jednej firmy w konferencji mogą wziąć udział maksymalnie dwie osoby.

Konferencje zaczynają się o 9.30 i trwają do 14.30.

Monika Kaczyńska
[email protected]

Dodaj ogłoszenie