Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gniazdach rybołowów wykluły się cztery młode. Są już zmierzone, zważone i zaobrączkowane

TR
Rybołów to jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych występujących w Polsce
Rybołów to jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych występujących w Polsce Fot. Nadleśnictwo Trzcianka
W tym roku w nadleśnictwie Trzcianka wykluły się cztery młode rybołowy. To jeden z najrzadszych latających drapieżników. Całą populację rybołowa szacuje się w Polsce na 30-39 par.

Na terenie Nadleśnictwa Trzcianka żyją trzy rodziny rybołowów. W ich gniazdach pojawiły się cztery młode, które zostały już zważone, zmierzone i zaobrączkowane. Zajął się tym dr Tadeusz Mizera z Komitetu Ochrony Orłów, któremu pomagał znany szyszkarz Jakub Pruchniewicz. Ptaki przed zaobrączkowaniem trzeba bowiem wyjąć z gniazda.

- Dzięki obrączkowaniu ornitolodzy na całym świecie mogą obserwować jak potoczą się wędrówki danego osobnika. W Polsce jest to nieliczny gatunek, a dzięki obrączkowaniu naukowcy mogą ocenić populację tego ptaka drapieżnego. Obrączkowanie nie jest bolesne dla ptaków. Obrączki zakłada się najczęściej na przełomie czerwca i lipca gdy pisklęta są już duże i silne, ale nie potrafią jeszcze latać. Dzięki obrączką wiemy, że jedna młoda samica przyleciała do nas z Hiszpanii, a jeden z samców z sąsiedniego nadleśnictwa

- wyjaśniają leśnicy.

Na nogach młodych rybołowów, podobnie jak innych drapieżników, założono obrączki z numerami i adresem Stacji Ornitologicznej w Gdańsku, gdzie znajduje się Centrala Obrączkowania Ptaków i bank danych, który gromadzi dane o zaobrączkowanych i ponownie stwierdzonych dzikich ptakach. W Polsce ptaki znakuje się od 1931 roku. Corocznie obrączkowanych jest około 150 tys. nowych ptaków, a do bazy danych trafia też około 120 tysięcy informacji o ponownych stwierdzeniach.

Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, swoisty ptasi PESEL, który pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji.

Jeszcze w XIX wieku w Polsce żyło około 300 par rybołowów. Dziś są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Największym zagrożeniem jest dla nich człowiek. Dramatyczny spadek populacji rybołowa w Polsce i największa przeszkoda w odbudowie gatunku to nielegalne odstrzeliwanie rybołowów przez właścicieli stawów hodowlanych (rybołów żywi się wyłącznie rybami - przyp. red). Dla porównania: w Niemczech występuje około 650 par lęgowych, a w krajach skandynawskich - ponad 4000 par.

Najnowszy program ochrony rybołowa to czteroletni projekt "Ochrony rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", który ruszył w 2017 roku, a którego celem jest zatrzymanie spadku oraz uzyskanie wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile jest jedną z sześciu dyrekcji biorących w nim udział. Nieprzypadkowo. Gniazduje tu około kilkunastu par tych wyjątkowych ptaków.

Gdy znajdziesz ptaka z obrączką skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną podając następujące dane:

  • - tekst i numer wytłoczony na obrączce,
  • - jeśli ptak jest martwy, dołącz obrączkę,
  • - datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
  • - miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji,
  • - stan ptaka w chwili znalezienia (np. zdrowy, ranny, martwy świeży, martwy w rozkładzie),
  • - przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić,
  • - los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymany do następnego dnia),
  • - gatunek ptaka, jeśli można określić.
  • - imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy; potwierdzamy otrzymaną wiadomość powrotną i zawiadamiamy o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto