Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile będą darmowe szczepionki na HPV

Ewa Auer
Szczepienia przeciw HPV w Pile
Szczepienia przeciw HPV w Pile Ewa Auer
W Pile będą szczepić nastolatki w wieku od 13 do 16 lat przeciw wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy. Koszt: 500 tys. zł. Piła dołączy w ten sposób do 200 innych samorządów, które sponsorują szczepionki przeciwko HPV.

Możliwe, że już po wakacjach Piła dołączy do 200 innych samorządów w kraju, gdzie z gminnej kasy sponsorowane są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, wywołującego raka szyjki macicy. To będzie pierwszy tak duży program profilaktyczny, który sfinansuje budżet miasta. Miejska rada już w ubiegłym roku podjęła uchwałę, która pozwoliła na opracowanie ambitnego planu, teraz jeden z radnych, doktor Włodzimierz Bystrzycki przedstawił jego założenia i możliwe, że jeszcze przed wakacjami podjęta zostanie uchwała o finansowaniu tych ważnych szczepień.

- Mam nadzieje, że program ten uzyska poparcie radnych. Zakładamy, że w ciągu trzech lat zaszczepimy około 1100 dziewczynek z rocznika 2004, 2005 i 2006, bo akcja dotyczyć będzie gimnazjalistek, wśród których ryzyko występowania tego groźnego wirusa jest bardzo niskie. Koszt realizacji tego programu to 500 tysięcy złotych - mówi doktor Włodzimierz Bystrzycki.

Przyjęcie uchwały wydaje się raczej przesądzone, bo radny reprezentuje klub PO, która ma większość w pilskim samorządzie. Program wspiera też prezydent Piły Piotr Głowski. Trudniejsze jednak zadanie będzie polegało na zmobilizowaniu do tej akcji rodziców, bo to oni będą musieli wyrazić pisemną zgodę na wykonanie szczepień. W miastach i gminach, w których samorządy je już finansują średnio 70 procent gimnazjalistek z nich skorzystało, ale są i takie w których zaszczepiono nawet 90 procent. Ważna więc będzie akcja edukacyjna, z którą radny, jak i lekarze chcą dotrzeć do dziewczynek i ich rodziców.

- Mimo że mamy wyspecjalizowaną kadrę, dobre możliwości leczenia, to problemem jest nadal postawa kobiet, które za rzadko wykonują cytologię. Niestety, podczas badań diagnostycznych, które codziennie wykonuję w szpitalu, raz na dwa tygodnie diagnozuje u pacjentki raka szyjki macicy. Powszechne szczepienia mogą tę sytuację radykalnie zmienić - powiedział z kolei Andrzej Przybylski, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w w szpitalu.

Szczepionka jest obecnie stosowana już w 29 krajach Europy, w 19 jest refundowana przez państwo. W Polsce finansują ją tylko samorządy. Podawana jest w trzech dawkach, w odstępie dwóch i sześciu miesięcy. Okres ochrony trwa ponad 50 lat. A badania kobiet, które ją przyjęły wykazują 100-procentową skuteczność, czyli brak zakażeń HPV.

DARMOWE SZCZEPIENIA HPV W PILE: CZYTAJ WIĘCEJ W TYGODNIKU PILSKIM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto