Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile będzie więcej światła na przejściach dla pieszych. Więcej doświetlonych przejść, to mniej wypadków i mniej tragedii

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W Pile ma być więcej tak dobrze oświetlonych przejść jak to przejście na Bydgoskiej
W Pile ma być więcej tak dobrze oświetlonych przejść jak to przejście na Bydgoskiej Fot. Bartosz Szutkowski
Październik to najbardziej śmiertelny miesiąc na polskich drogach. Rok temu zginęło w nim 291 osób. Co czwartą ofiarą to był pieszy, a najwięcej śmiertelnych wypadków to wypadki na źle oświetlonych przejściach i drogach. W Pile na przejściach będzie więcej światła.

Doświetlenie przejść dla pieszych w Pile: najczęściej giniemy na źle oświetlonych przejściach

Wprawdzie liczba wypadków z roku na rok maleje, to rośnie, niestety, liczba ofiar. W 2017 roku na polskich drogach zginęło 2831 osób, a rok temu przy mniejszej o 2,5 tysiąca liczbie wypadków - 2909 osób. Najwięcej wypadków odnotowano w ciągu dnia, ale to po zmroku i na nieoświetlonych drogach jest najwyższy wskaźnik śmiertelności - jak wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania: w dzień w co trzynastym.

Niestety, zbyt często na polskich drogach giną piesi. W 2019 roku doszło do 7005 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 793 osoby, a 6 361 odniosło obrażenia ciała. Najgorsze miesiące dla pieszych to: październik, listopad i grudzień, a najbardziej śmiertelne godziny to 16.00-23.00: do wtedy dochodzi do największej liczby wypadków, które są najbardziej tragiczne w skutkach. Z kolei najmniej bezpieczne miejsce to ...przejście dla pieszych, gdzie dochodzi niemal do połowy wypadków.

Doświetlenie przejść dla pieszych w Pile: rządowy program nie dla wszystkich

Jak bumerang w miastach wraca temat doświetlenia przejść dla pieszych. Wiosną zarówno starostwo, jak i miasto złożyły wnioski o granty z rządowego programu “Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Starostwo pieniądze dostało, Piła, którą rządowe programy nie rozpieszczają - już nie. Przepadła tym samym modernizacja oświetlenia przejść dla pieszych na Staromiejska 13, Okrzei 2 i Wawelska 29. Cieszyć się za to będą mieszkańcy Szydłowa, Czajcza i ulicy Sikorskiego w Łobżenicy, gdzie trafiły granty z rządowego programu. Będą doświetlone przejścia w pobliżu szkół.

Projekt modernizacji przejść dla pieszych zakłada wykonanie ich doświetlenia lampą LED umiejscowioną bezpośrednio nad przejściem, na wysokości około 4,5 m raz ze znakiem aktywnym D-6 „przejście dla pieszych” oraz żółtą pulsacyjną lampą ostrzegawczą. Urządzenie ma być zasilanie przy pomocy paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Wykonane zostanie również nowe oznakowanie pionowe i poziome na drodze w tym miejscu - informowało starostwo powiatowe.

Tak samo miały wyglądać przejścia dla pieszych w Pile, które nie należą do najbardziej bezpiecznych rale ktoś w Warszawie uznał, że pieniądze powinny trafić gdzie indziej. Na przykład do Swarzędza, który zgarnął największą pulę: otrzymał dofinansowanie aż na dwa projekty - każdy po 100 tys. złotych. Jeden z nich dotyczył właśnie doświetlenia przejść. Powiat pilski na swoją modernizację również otrzymał 100 tys. złotych.

Doświetlenie przejść dla pieszych w Pile: inwestycje z własnej kasy

Nie doszedł na razie do skutku innowacyjny pomysł doświetlenia przejścia na ulicy Browarnej. Miały być: nowe słupy i oprawy oświetleniowe w kolorze żółtym z oznakowaniem i kamerą rejestrującą nadchodzącego pieszego. W momencie zbliżania się do przejścia sterowniki miały uruchamiać białe światło o większej mocy. Nie bez znaczenia miał być również kąt pod którym miało padać światło, a który miał zapewniać widoczność całej sylwetki pieszego z perspektywy kierowcy. Partnerem miasta w tym projekcie miał być Signify. Zarząd Dróg i Zieleni, który był odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji i za procedury swoją część zadania wykonał. Czy Signify wywiąże się ze swojej części?

- Signify potwierdza deklarację dostarczenia sprzętu i instalacji inteligentnego oświetlenia przejścia dla pieszych na ulicy Browarnej przy współpracy z ZDiZ Piła. Trwają procedury przygotowania niezbędnej dokumentacji do przeprowadzenia instalacji

– zapewnia Dorota Sławińska, rzecznik prasowy Signify CEE.

To, że Piła nie znalazła się na liście beneficjentów rządowego programu nie oznacza, że Plac Staszica odpuścił temat doświetlenia przejść dla pieszych. Na ostatniej sesji radni przegłosowali przeznaczenie na to z budżetu 100 tys. złotych. To wystarczy na doświetlenie przejść na a ulicy ks. Jerzego Popiełuszki przy SP nr 5, na ulicy Żeromskiego przy SP nr 6 i na ulicy Dembowskiego przy liceum salezjańskim.

- Lampy oraz oprawy montowane w wymienionych lokalizacjach będą koloru żółtego, aby dodatkowo wyróżnić przejście dla pieszych w przestrzeni publicznej i wzmóc uwagę kierowców. Planuje się wykonanie opraw typu LED, świecących bardzo jasnym światłem o temperaturze około 5700 kelwinów. Wraz z odpowiednim kątem padania światła rozwiązanie to zapewni właściwą widoczność pieszego znajdującego się w rejonie przejścia oraz bezpośrednio na nim

- mówi Aleksandra Kramkowska z pilskiego ratusza.

Dodatkowo w ramach przebudowy alei Niepodległości planowane jest doświetlenie 8 przejść dla pieszych. Są to przejścia zlokalizowane w obrębie skrzyżowań z ulicami: Różana Droga, Koszycka, Wałecka, Okrężna/Prosta, Żytnia, Miła, Królewska oraz przejście na wysokości prywatnego przedszkola. Miasto zabezpieczyło na ten cel w budżecie prawie 300 tys. złotych.

Doświetlenie przejść dla pieszych w Pile: nie daj się zabić!

A co na gorzej oświetlonych przejściach?

- Jako policjanci zachęcamy do podniesienia własnego bezpieczeństwa przez stosowanie elementów odblaskowych, które poprawiają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy także, że szczególni w tym okresie pośpiech może być naszym wrogiem. Poświęćmy chwilę, upewnijmy się, że nadjeżdżający kierowca nas widzi, a czas na jego reakcję będzie na tyle duży, że zdąży w razie potrzeby wyhamować

- mówi Wojciech Zeszot z pilskiej policji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto