Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile i regionie brak wolnych terminów na szczepienia

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W Pile brak wolnych terminów aż do końca czerwca
W Pile brak wolnych terminów aż do końca czerwca Fot. Wiesław Szmagaj
Trzecia fala koronawirusa już oficjalnie za nami? Dziś na konferencji prasowej ogłosił to minister zdrowia Adam Niedzielski. Niestety, koronawirus nawet w odwrocie wciąż jest śmiertelnie groźny. Tylko w ciągu tygodnia w regionie pilskim zmarło 14 osób.

W końcu prawie dobre wiadomości. Dziś, w środę, 12 maja, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4255 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak to wyglądało w naszym regionie? W powiecie pilskim odnotowano tego dnia 40 nowych przypadków. Więcej, co niekoniecznie jest dobrą wiadomością, było tylko w Poznaniu i powiecie poznańskim. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim potwierdzono 20 nowych przypadków. Niestety, wciąż utrzymuje się wysoka liczba zgonów. Tylko w regionie pilskim w ciągu tygodnia COVID-19 zabił 14 osób. Ostateczny bilans pandemii to 440 osób. Tylko w powiecie pilskim od początku roku zmarło 214 osób, a w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim - 104. Jak długo jeszcze?

- Wychodzimy z trzeciej fali pandemii. Liczba średnia zachorowań systematycznie maleje

- zapewniał dziś na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wolnych terminów brak

W wyhamowaniu pandemii mają pomóc szczepienia. Ministerstwo informowało dziś już o prawie 4 mln w pełni zaszczepionych Polaków. Każdego dnia szczepi się około 300 tys. osób. Tydzień temu w Pile przy Rydygiera 23 ruszył drugi w Pile masowy punkt szczepień, a we wtorek w hali przy Żeromskiego rusza pierwszy taki punkt w Trzciance. Tyle że wolnych terminów i w Pile i w Trzciance, a także w Czarnkowie brak. Od wtorku na stronie rządowej można znaleźć mapę z wolnymi terminami w danym powiecie w przeciągu tygodnia i miesiąca. Wynika z niej, że w powiecie pilskim oraz czarnkowsko-trzcianeckim jest od 1000 do 5000 wolnych terminów. W rzeczywistości - jak informuje Infolinia Narodowego Programu Szczepień, nie ma żadnego. W Pile aż do końca czerwca.

- Liczba wolnych terminów zależy od dostaw szczepionek. Dlatego w każdej chwili może się to zmienić

- mówi Marta Żbikowska z wielkopolskiego NFZ.

Koniec lockdownu. Kalendarz znoszenia obostrzeń

Mniej zakażeń i więcej zaszczepionych to dobry powód do zniesienia obostrzeń. Od soboty, 15 maja, koniec z noszeniem maseczek na świeżym powietrzu. Nadal będą nam potrzebne w sklepach, w kinie czy w kościele.

Znikają również ograniczenia w autobusach i pociągach. Będzie można zająć 100 procent miejsc siedzących albo połowę wszystkich miejsc (siedzących i stojących).

Będziemy mogli wreszcie usiąść w restauracyjnych ogródkach. Obowiązują jednak pewnie obostrzenia: co drugi stolik będzie musiał być pusty, a odległość między stolikami co najmniej 1,5 m, chyba, że będzie nimi przegroda. Wtedy dystans można zmniejszyć do 1 m.

Na świeżym powietrzu będzie można też obejrzeć kino plenerowe, wysłuchać koncertu czy obejrzeć spektakl. Tyle że w grę wchodzą jedynie koncerty organizowane przez opery czy filharmonie. Fanów innej muzyki niż klasyczna rząd najwyraźniej potraktował jako odbiorców kultury drugiej kategorii. Dla nich i dla ich artystów zakazy nadal obowiązują. Po 15 maja nie będzie można organizować plenerowych koncertów, a po 29 maja – w zamkniętych salach. Podobny zakaz dotyczy również ...cyrków. Te obostrzenia będą obowiązywały przynajmniej do 5 czerwca. Dla wielu stanowczo za długo.

Po 15 maja zostaną także otwarte obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Będą jednak limity dla kibiców: jedynie 25 procent na stadionach, a na wydarzeniach poza obiektami sportowymi – nie więcej niż 150 osób.

21 maja wraca życie kulturalne do kin, teatrów, oper filharmonie, ale tylko w połowie. Będzie bowiem obowiązywał limit 50 procent miejsc na widowni. Do w miarę normalnej pracy wracają także domy i ośrodki kultury. W organizowanych przez nie wydarzeniach – poza zakazanymi koncertami, będzie mogła uczestniczyć połowa publiczności z tego, co zwykle.

Od 29 maja koniec lockdownu w lokalach gastronomicznych. Znów będzie można normalnie usiąść przy stoliku w pubie czy restauracji. Pod warunkiem, że będzie akurat wolne miejsce, gdyż będzie obowiązywał limit maks. 50 proc. miejsc i co najmniej 1,5 metrowy dystans między stolikami. Będzie można też organizować wesela czy przyjęcia komunijne, ale nie na więcej niż na 50 osób. Co ważne: do limitu nie wliczają się osoby, które otrzymały już pełną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Od 29 maja będą też otwarte wszystkie obiekty sportowe, w tym baseny. Będą jednak jak wszystko inne dostępne tylko w połowie. W wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi będzie mogło uczestniczyć już 250 osób. Wracają też siłownie, kluby fitness, solaria, ale z limitem: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Z upływem czasu limitów powinno być coraz mniej, a normalności coraz więcej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto