Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile koniec samorządowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
W Pile od siedmiu lat trwały szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV, który skierowany jest do dziewczynek uczęszczających do pilskich szkół podstawowych. Dziś sytuacja się zmienia, a to za sprawą ogólnopolskiego rządowego programu szczepień przeciwko HPV.

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci 12 i 13-letnie w ramach rządowego programu. W związku z tym samorządowy program szczepień w Pile wygasa.

-Cieszę się, że rządzący krajem po siedmiu latach zauważyli, że jest skuteczny sposób na zapobieganie potwornej chorobie onkologicznej. My w tym czasie z pieniędzy samorządowych wykonaliśmy szczepienia, mimo że to powinno być wykonywane z pieniędzy publicznych z NFZ. My w przeciągu siedmiu lat zaszczepiliśmy w Pile prawie tysiąc dziewczynek a teraz pałeczkę przekazujemy do strony rządowej. Z naszej strony ogromny ukłon do firmy Cogito, z którą w marcu tego roku podpisaliśmy umowę na realizację programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2023-2024 a dziś z nimi podpisaliśmy aneks o wcześniejsze rozwiązanie tej umowy. W ramach naszej umowy z 258 zaplanowanych szczepień udało się wykonać 180, a więc widać efektywność działania pana doktora- mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

-Gratuluję ukończenia wielkiego dzieła, jakim były szczepienia w Pile. Zdrowie publiczne medycyna to jest sztafeta długodystansowa. To są lata ciężkiej pracy, które zaowocują w przyszłości . Tutaj był wspaniały projekt, siedem lat edukacji rodziców, dzieci, siedem lat szczepień . Dzisiaj mamy skuteczność tego działania .Mamy dowód jak te szczepienia są ważne . Dowodem tego jest ogólnopolski program bezpłatnego dostępu do szczepień przeciwko HPV. Nie zapominajmy, że pierwsze kroki w tym stawiali samorządowcy tacy jak w Pile, którzy byli wzorem dla innych samorządów, że można coś dobrego zrobić z miejskich pieniędzy dla zdrowia dzieci. Ponad tysiąc dziewczynek tu zaszczepionych to tysiąc żyć, które mogą być uratowane. Szczepionki są drogie, ale życie jest bezcenne. Rządowy program przewiduje szczepienia zarówno jedną, jak i drugą dawką oraz obiema. Jeśli chodzi o drugie dawki, to dziewczynki z programu miejskiego będą kierowane już do systemu bezpłatnych szczepień po drugą dawkę – dodaje Sebastian Łaźniak z firmy firma Cogito.

W Pile szczepienia wykonywać będzie można w przychodniach przy ul. Okrzei 14, ul. Lotniczej 3 i ul . Roosevelta 29 .

Działania informacyjno-promocyjne nadal będą prowadzone w pilskich szkołach dla roczników, które będą objęte szczepieniami . Potrzebne informacje będzie można także uzyskać u lekarzy rodzinnych.

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn. Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12 i 13-latków podajemy tylko dwie dawki szczepionki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto