Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pile odbyło się Żużlowe Spotkanie po Latach z udziałem byłych zawodników Polonii. Zobaczcie zdjęcia

Wiesław Szmagaj
Wiesław Szmagaj
Żużlowe wspomnienia związane z Polonią Piła odżyły w Barze Yogi. Gościli tam m.in byli żużlowcy pilskiego klubu. Kilku z nich świętowało z pilskim klubem sukcesy.

Na Żużlowe Spotkanie po Latach, zorganizowane przez Adama Majorke i Piotra Sikorę, przybyli dawni zawodnicy Polonii Piła, którzy w przeszłości dostarczali kibicom wielu emocji. W Barze Yogi pojawili się: Jan Krzystyniak, Jarosław Olszewski, Andrzej Rzepka, Waldemar Walczak, Marceli Dubicki, Paweł Kowalewski, Waldemar Fons i pełniący rolę gospodarza Michał Łozicki. Nie zabrakło trenera Janusza Michaelisa. Gościem specjalnym był Eugeniusz Błaszak.

Wspominano dawne czasy, często związane z okresem świetności pilskiego żużla. Ten przypadł na drugą połowę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Sekcję żużlową Polonii Piła reaktywowano w w 1992 r., po blisko 25-letniej przerwie. Kibice podziwiali wówczas Duńczyka Larsa H. Jorgensena, Rosjannina Grigorija Charczenkę, Krzysztofa Okupskiego, Mirosława Daniszewskiego czy Andrzeja Rzepkę. Polonia Piła zajęła wówczas w II lidze czwarte miejsce.

Rok później pilscy żużlowcy i ich kibice cieszyli się z trzeciego miejsca. A w 1994 r. radość była jeszcze większa, bo poloniści z Piły wygrali drugoligowe rozgrywki i awansowali do I ligi (wówczas najwyższej klasy rozgrywkowej). Jednym z głównych bohaterów awansu był Duńczyk Hans Nielsen, multimedalista mistrzostw świata, który dołączył do pilskiej drużyny. Wspierali go m.in. Szwed Jimmy Nilsen, wychowanek Polonii Piła Rafał Dobrucki czy Jan Krzystyniak.

W pierwszym roku startów w gronie najlepszych drużyn pilski zespół zajął wysokie, czwarte miejsce. Rok później, w 1996 roku, Polonia Piła już trzecia, podobnie jak w kolejnym sezonie. Trwał marsz w górę. W 1998 r. pilscy żużlowcy sięgnęli po srebro Drużynowych Mistrzostw Polski, a w 1999 r. po złoto! W kolejnym sezonie pilanie ponownie zakończyli rywalizację na drugim miejscu. W „medalowych” latach w pilskiej Polonii ponadto występowali m.in.: Szwed Peter Karlsson, Jarosław Olszewski, Waldemar Walczak, Rafał Okoniewski, Jarosław Hampel, Krzysztof Pecyna, Jacek Gollob i Chris Louis.

W sezonie 2001 Polonia Piła była piąta, ale potem było coraz gorzej. W 2003 r. zakończył się spadkiem z Ekstraligi, do której pilanie już nigdy nie wrócili. Balansowali między pierwszą i drugą liga, a były także lata, kiedy pilscy żużlowcy nie występowali na ligowych torach (2007-2008 oraz 2020-2021).

- Kiedyś żużel był inny – wspominał podczas spotkania Janusz Michaelis, były trener Polonii Piła, który poprowadził ją po tytuł drużynowego mistrza Polski w 1999 r. - Przede wszystkim była większa integracja zespołu. Zimą corocznie odbywały się wspólne treningi, zgrupowania i obozy przygotowawcze.

Słowa pilskiego szkoleniowca potwierdził Waldemar Walczak. - W Pile spędziłem najlepsze lata swojej żużlowej kariery – mówił były żużlowiec Polonii Piła. - Atmosfera w klubie była świetna, co było jednym z czynników wpływających na ówczesne sukcesy. Teraz na mecze żużlowe chodzę rzadko, ale postaram się w przyszłym roku zawitać na żużel do Piły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto