Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku pod Piłą powstanie batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Nabór do terytorialsów trwa cały czas

Grzegorz Okoński, TR
Fot. Michał Niwicz
Dolaszewo pod Piłą wyznaczono na miejsce sformowania jednego z batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Pilska jednostka powstanie w przyszłym roku.

Pilski batalion będzie jednym z pięciu tworzących 12. Wielkopolską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej. Sformowane są już dwa: w Lesznie i Śremie. Piła czeka w kolejce razem z Poznaniem i Turkiem. Proces formowania ma rozpocząć się w przyszłym roku. Jednostka “terytorialsów”, która będzie tworzona w Dolaszewie obejmie swoim zasięgiem najprawdopodobniej całą północną Wielkopolskę: założenie jest takie, by teren działania jednego batalionu obejmował 5-8 powiatów.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Pile wciąż prowadzi nabór do “terytorialsów”. Czy warto się zgłaszać jeszcze przed sformowaniem pilskiego batalionu?

- Kandydat wcale nie musi czekać - przekonuje Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Już dziś może złożyć wniosek, by odbyć szkolenie w gotowych już batalionach w Śremie i Lesznie. W przyszłości zaś ochotnicy zostaną przeniesieni do batalionów bliższych miejscu ich zamieszkania.

Kto może zostać ‘terytorialsem?” Nie może to być osoba karana za przestępstwa umyślne, musi mieć skończone 18 lat, ale nie może być starszą niż 55 lat (dla szeregowych) oraz 63 lata (dla podoficerów i oficerów), musi posiadać obywatelstwo polskie oraz być sprawną fizycznie. Najlepiej, gdyby ochotnicy z kategorią zdrowia A, ale gdyby zgłosili się ochotnicy z kategorią D - to też mają szansę na służbę, choć w niewielkiej dostępnej liczbie stanowisk, o charakterze bardziej administracyjnym, niż bojowym.

- Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn - zachęca Anna Szymaniak.

Aktualnie w WOT służy 11,6 tys. żołnierzy. W 90 procentach są to ochotnicy pełniący służbę dyspozycyjną i rotacyjną, a na co dzień normalnie pracujący w swoich zakładach i mieszkający z rodzinami. Za pozostawanie w pełnej dyspozycyjności, w gotowości do stawienia się, będą otrzymywali uposażenie - dla szeregowych w wysokości około 300 zł. plus wynagrodzenie za każdy dzień służby rotacyjnej. W sumie szeregowcy będą otrzymywali około 500 zł. miesięcznie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto