Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie pilskim przeciwko COVID-19 nie zaszczepiła się nawet połowa. Do szczepień zmusi czwarta fala pandemii?

Agnieszka Świderska, Lidia Lemaniak
Wielkopolska przekroczyła już 50-procentowy próg wyszczepionych, ale nie dotyczy to regionu pilskiego
Wielkopolska przekroczyła już 50-procentowy próg wyszczepionych, ale nie dotyczy to regionu pilskiego Fot. Mariusz Kapała
Czy czeka nas powtórka z pandemicznej jesieni sprzed roku? Liczba zakażonych jest niemal identyczna jak rok temu. Tempo, w którym rośnie, niestety również. Różnica tkwi w szczepieniach. Czy zrobią różnicę?

To Czarnków w regionie pilskim ma najwięcej mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19. Zaszczepiło się tu blisko 60 procent. Na drugim końcu z jednym z najniższych wyników w Wielkopolsce jest gmina Złotów - zaledwie 36,6 procent. Piła ze swoimi 53,3 procentami niewiele przekracza średnią krajową.

Do tej pory wykonano w Polsce ponad 36,5 miliona szczepień. W pełni zaszczepionych jest blisko 19 mln osób, co oznacza, że Polska zbliża się powoli do 50-procentowego progu w pełni wyszczepionych. Wielkopolska przekroczyła ten próg już w sierpniu. Jednak im bardziej na północ, tym te statystyki są gorsze. I tak średnia dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego to 48,7 proc., dla powiatu pilskiego - 47,1 proc., a dla powiatu złotowskiego tylko 43,7 proc.

Tymczasem epidemiolodzy nie pozostawiają złudzeń: z takim poziomem wyszczepienia jak obecnie nie zatrzymamy koronawirusa. Grozi nam czwarta fala, która coraz bardziej się rozpędza. Rośnie nie tylko liczba nowych zakażeń, ale także osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Przed takim właśnie scenariuszem – z oddziałami covidowymi w roli głównej, mają chronić szczepionki: nawet jeżeli zachorujesz, to masz gwarancję, że przeżyjesz. Zainteresowanie szczepieniami jednak spada. I nie pomagają ani loterie, ani bilbordy z celebrytami. Czy Polaków do szczepień przekona dopiero czwarta fala?

Dziś, w środę, 8 września, resort zdrowia poinformował o 533 nowych zakażeniach i 11 zgonach z powodu COVID-19. To oznacza wzrost zakażeń o ponad 100 przypadków dziennie. Niemal identycznie wyglądało to rok temu: 8 września 2020 r. odnotowano 400 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej było 302 chorych.

W tym roku w regionie pilskim w pierwszym tygodniu września odnotowano jedynie pięć zakażeń: trzy przypadki w powiecie pilskim i po jednym w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jednak już dziś, tylko jednego dnia, odnotowano trzy kolejne przypadki zachorowań na koronawirusa.

Od początku wybuchu pandemii czyli od 4 marca 2020 roku w całym kraju Polsce zachorowało prawie 3 mln osób. Koronawirus zabił już ponad 75 tys. osób. To tak jakby z powierzchni Ziemi zniknęło miasto wielkości Piły.

Ilu nowych zakażeń można spodziewać się w szczycie czwartej fali?

- Uniwersytet Warszawski i eksperci mówią o tym, że może to być nawet 50 tys. dziennie. Wydaje się jednak, że jest to skrajnie negatywny i chyba nierealny scenariusz. Optymalne mówią raczej o zakażeniach na poziomie 10 tys. dziennie i raczej takich wielkości się spodziewamy. Jednak w Polsce mamy pewien poziom wyszczepienia. Choć nie taki, jakiego byśmy oczekiwali i jest to zdecydowanie mniej niż do uzyskania odporności stadnej oraz aby mówić, że czwarta fala w ogóle nam nie grozi. Na pewno mamy część społeczeństwa, które przechorowało koronawirusa

- powiedział polskatimes.pl wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto