Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę wystawa i piknik militarny na lotnisku. Wśród atrakcji czołg Twardy, trenaż czołgowy i mundur czołgisty [MAPKA]

TR
Płk. Zbigniew Węglarz, konstruktor trenażera czołgowego, w pierwszej wersji pojazdu
Płk. Zbigniew Węglarz, konstruktor trenażera czołgowego, w pierwszej wersji pojazdu Fot. Archiwum Z. Węglarz
Skonstruowano go w Pile w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej. Po latach odtworzyli go studenci lubelskiej Politechniki. W sobotę trenażer czołgowy MPG-69, bo o nim mowa, będzie jedną z największych atrakcji wystawy i pikniku militarnego, na który na lotnisku zaprasza Pilskie Muzeum Wojskowe. Otwarcie wystawy i pierwsze pokazy o godzinie 12.

Do Piły przyjeżdża nie tylko MPG-69, na którym słuchacze pilskiej "samochodówki" uczyli się jeździć czołgiem. Przyjeżdża także jego konstruktor, płk. Zbigniew Węglarz oraz inicjator jego odbudowy dr inż. Leszkiem Gardyńskim. Warto wspomnieć, że łącznie wyprodukowano 200 trenażerów. Wszystkie egzemplarze zostały wywiezione przez Rosjan.

A trenażer nie będzie jedyną militarną atrakcją wystawy „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej” i pikniku militarnego. Będzie też pokaz czołgu PT-91 „Twardy”, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz zestaw niskopodwoziowy do przewozu czołgów. Ciekawostką będzie z pewnością oryginalny mundur belgijskiego czołgisty. Będą też atrakcje dla dzieci, przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz grochówka z kuchni polowej. Będzie też niespodzianka dla miłośników militarnej historii Piły. A to wszystko od godziny 12.00.

Wystawa jest częścią pilskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jej celem jest przybliżenie 100. lat tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, którego początki sięgają 1918 r. Historia naszego miasta jest częścią tego procesu - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. - W muzeach wojskowych pamięta się o dowódcach, żołnierzach i bitwach, my chcemy pokazać rozwój motoryzacji w Wojsku Polskim oraz przypominać o ośrodkach szkolących żołnierzy – kierowców, mechaników, dzięki których ciężkiej pracy czołgi i inny sprzęt był zdolny do walki i wygrywania bitew.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto