Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkołach ponadgimnazjalnych tworzone są nowe kierunki

Agnieszka Kledzik
Szkoła ponadgimnazjalna w Wyrzysku ma problem z naborem, będzie mniej uczniów
Szkoła ponadgimnazjalna w Wyrzysku ma problem z naborem, będzie mniej uczniów Dorota Bonzel
Mniej dzieci w szkołach, może oznaczać mniej klas, a co za tym idzie - mniej nauczycieli.

- W tej chwili liczba zalogowanych w systemie elektronicznym gimnazjalistów jest porównywalna z rokiem ubiegłym, ale już wtedy był niż. I choć nie wszystkie oddziały zaproponowane w ofercie edukacyjnej szkół mają szansę na uruchomienie, to obecnie nie ma zbyt wielkiego powodu do niepokoju - uspokaja Jolanta Lubińska, dyrektor wydziału oświaty w pilskim starostwie.

Dużym zainteresowaniem wśród licealistów cieszą się klasy liceum ogólnokształcącego o różnych rozszerzeniach. Szkoły zaczęły też walczyć o uczniów tworząc oryginalne kierunki. W Pile z powodzeniem działa klasa o profilu policyjnym, ale w tej samej szkole od lat nie udało się zebrać minimalnej liczby uczniów do utworzenia klasy szybowcowej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy otwiera w tym roku klasę o profilu wojskowym. Taka klasa istnieje już w Starej Łubiance.

- Uczniowie się dopytują, ale ile podań ostatecznie do nas wpłynie, tego nie wiemy. Staramy się na różne sposoby zachęcać uczniów gimnazjów, aby wybrali naszą szkołę, organizujemy dni otwarte, jeździmy na spotkania - tłumaczy Anna Kubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Starej Łubiance.

Uczniowie gimnazjów dopytują się często o oryginalne kierunki oraz o takie, po których będzie można otrzymać pracę. Zainteresowanie jest takimi zawodami jak technik wiertnik, technik informatyk, mechanik, logistyk, ekonomista, technik organizacji reklamy, budownictwa, kucharz, pracownik obsługi turystycznej i organizacji usług gastronomicznych, a nawet hotelarstwa. Jest również dość spore zainteresowanie klasami wielozawodowymi w zasadniczej szkole zawodowej .

- Nieco trudniej przebiega nabór w szkołach Nieżychowie i Wyrzysku, ale jest jeszcze pewna grupa gimnazjalistów z naszego powiatu nie zalogowanych w systemie - dodaje Lubińska.

Szkoły rolnicze od dawna mają problem z naborem. Na wsiach to norma.

- Jeździmy i rozmawiamy z rolnikami, bo w tych rodzinach decyzję o nauce podejmuje ojciec bądź dziadek, to są osoby przywiązane do tradycji i często trudno ich przekonać, że nowe może być lepsze - mówi Halina Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Nieżychowie.

Około 20 proc. ubiegających się o przyjęcie stanowią uczniowie spoza powiatu pilskiego. Jak zakończy się tegoroczna rekrutacja, będzie wiadomo dopiero we wrześniu, po całkowitym zamknięciu naboru. Wypada wierzyć, że żadna szkoła nie zostanie zamknięta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto