Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje z psem i kotem. Jest coraz więcej możliwości. Sprawdź, co robić i gdzie jechać

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Pilskie Schronisko dla Zwierząt
Chcesz jechać na wakacje, ale nie wiesz co zrobić ze swoim pupilem? Podpowiadamy

Gdy przychodzi do planowania letnich wyjazdów, okazuje się, że pies czy kot mogą tylko pokrzyżować nam plany, bo nie ma nikogo, kto podczas naszej nieobecności mógłby zająć się czworonogiem. Na szczęście coraz więcej miejsc turystycznych jest przyjaznych czworonogom.

- Niestety, często najlepszym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się na urlop wydaje się schronisko albo, co gorsza, porzucenie psa na środku drogi czy w lesie. To niewyobrażalne, że można zrobić coś takiego zwierzakowi, który jeszcze przed chwilą był ukochanym pupilem! - mówi Alicja Dorsch, szefowa pilskiego schroniska Miluszków. I dodaje: - Tymczasem wakacje z psem czy kotem to już nie problem. Coraz więcej hoteli czy pensjonatów pozwala na pobyt z czworonogiem. Na szczęście pies nie musi całego urlopu przesiedzieć w hotelowym pokoju. Również lokale gastronomiczne w wielu miejscowościach wypoczynkowych są otwarte na czworonożnych klientów i oferują nie tylko miskę z bieżącą wodą, ale również psie przysmaki. Z psem można wejść nawet do muzeum czy zwiedzić zamek.

Dlatego pracownicy i wolontariusze pilskiego schroniska proszą, aby pamiętać o tym, że czworonożny przyjaciel jest nim także w wakacje. Na szczęście miejsc, gdzie można wybrać się ze swoim psem czy kotem jest w Polsce coraz więcej.

Znajdź miejsce na wspólne wakacje

Pomocny w wyszukiwaniu miejsc przyjaznych psom jest oczywiście Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, np. wakacje z psem, by w jednej chwili wyświetliły się strony z poradami na ten temat. Dzięki temu łatwo można znaleźć bazę noclegową z punktami, w których nasz pupil będzie mile widzianym gościem. Można też zaplanować atrakcje i miejsca, w które wybierzemy się ze swoim czworonogiem. Na psy otworzyły się muzea, w tym m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie,

Muzeum Życia w PRL w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu czy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Niestety z czworonogiem nie zwiedzimy zamku w Malborku, ale jest tutaj wyznaczone specjalne miejsce, w którym możemy bezpłatnie zostawić psa pod opieką pracowników tej instytucji. Ale już np. zamek Czersk w województwie mazowieckim czy zamek Grodziec w województwie dolnośląskim są w pełni otwarte dla czworonogów. Bez problemu spędzimy z psem dzień na Westerplatte w Gdańsku.

Wybierając się w góry, warto sprawdzić które szlaki są dostępne dla czworonogów. Na przykład w polskich Tatrach dla psów dostępna jest tylko Dolina Chochołowska, ale już po słowackiej stronie możemy z czworonogiem spacerować bez ograniczeń.

Pies jest coraz chętniej widziany na plaży. Przed wyjazdem nad morze upewnijmy się, że w danej miejscowości jest dostępna plaża dla czworonogów. Z czworonogami nad Bałtykiem bez problemu możemy wypoczywać w Jastarni, na plaży w Babich Dołach w Gdyni, w Rewalu, Trzęsaczu, Radzikowie w Kołobrzegu czy Świnoujściu (tutaj działa najstarsza „psia plaża”).

Zadbaj o szczepienia

Jeżeli mamy już wybrany nocleg i zaplanowane atrakcje, czas przygotować naszego czworonoga do wakacyjnego wyjazdu. Warto sprawdzić, czy pies ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto również wybrać się do weterynarza, żeby sprawdzić ogólny stan zdrowia naszego pupila i zapytać czy zaplanowane atrakcje będą odpowiednie do możliwości zdrowotnych czworonoga. Przy okazji wizyty w lecznicy weterynaryjnej, zaopatrzmy się w środki przeciwko kleszczom.

Pakując walizkę dla czworonoga, pamiętajmy o zapasie karmy, miskach oraz wodzie. W sklepie zoologicznym można kupić miskę turystyczną, którą po użyciu można złożyć, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Nie zapomnijmy spakować ulubionych zabawek, legowiska lub kocyka, dzięki którym pies będzie mógł poczuć się choć trochę jak w domu. Obowiązkowo zabierzmy obrożę, smycz i kaganiec (w niektórych miejscach może być wymagany). Do obroży przyczepmy tzw. „adresatkę” z naszymi danymi kontaktowymi ,a najlepiej zaczipujmy swojego pupila (darmowe czipowanie psów finansowane przez Miasto Piła). Będzie to pomocne w przypadku, gdy nasz czworonóg się zagubi.

Tak przygotowani możemy ruszać na wspólną wakacyjną przygodę.

A jeśli chcieliby Państwo wesprzeć podopiecznych Miluszkowa, jest możliwość przekazania darowizny. Każdy grosz zostanie wykorzystany dla Miluszkowiaków, bo one są głównymi beneficjentami jej działań.

Fundacja Miluszków
Santander Bank Polska S.A.
34 1090 2590 0000 0001 4286 3507
IBAN: PL34109025900000000142863507
SWIFT: WBKPPLPP
„Darowizna dla podopiecznych Miluszkowa"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto