18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walkowice: zamist śmigusa - dyngusa Muradyny [WIDEO]

Adam Pawłowski
ks. Adam Pawłowski
W Walkowicach (gm. Czarnków), corocznie w poniedziałek Wielkanocny obchodzony jest niecodzienny obyczaj zwany „Muradyny”.

Najstarsi we wsi ludzie nie bardzo wiedzą, skąd wziął się ,ten dziwny zwyczaj, dość że trwa i nikt nie ma nic przeciwko temu, nadal jest kultywowany przez kolejne pokolenia ku uciesze mieszkańców i gości czasami przybywającymi specjalnie na to widowisko.

W poniedziałek Wielkanocny w godzinach popołudniowych zaczyna się ów ciekawy spektakl, który przemierza przez całą wioskę. Pojawią się chłopcy przebrani za słomiane chochoły, za nimi do gospodarstw wchodzą chłop i baba, oczywiście są diabły umorusani chłopcy oraz siwek z swoim batem i grajkowie.

Na podwórko wkracza cala kawalkada prze­bierańców. Tradycja każe, by każdemu na­trzeć twarz czarną sadzą, czyli umurzyć, a kto próbuje ucieczki zazwyczaj zostaje schwytany i umurzony mocniej oraz dostaje batem po nogach od Siwka. Chłop i baba zbierają fanty od gospodarzy w postaci jajek, pieniędzy, dostają też poczęstunek. Oczywiście Chochoły słomiane w zamian odstawiają swój taniec i wszyscy opuszczają podwórko ze śpiewem.

W tym roku nie oszczędzono i miejscowego księdza...

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

Dodaj ogłoszenie drobne ZA DARMO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto