Więcej ekologicznego ciepła w Pile za prawie 50 mln złotych

Agnieszka Świderska
TR
Udostępnij:
Elektrociepłownia Zachód to nowe źródło kogeneracyjne pilskiego MEC. Instalacja, która pozwala jednocześnie produkować ciepło i energię elektryczną, oparta jest o trzy źródła gazowe i kolektory słoneczne. Latem zastąpi 120 wagonów węgla.

Inwestycja przy Krzywej obejmowała budowę nowego źródła kogeneracyjnego, które składa z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych. Rocznie będzie produkować rocznie 140 561,2 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Latem moc instalacji pozwoli pokryć w 100 procentach zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dzięki czemu będzie można wyłączyć węglowe kotłownie, a to z kolei zmniejszyć w ciągu roku ilości wykorzystanego węgla i emisji m.in. CO2 do atmosfery. Grupa ENEA, która była inwestorem, dokładnie wyliczyła o ile mniej węgla zużyją kotłownie MEC: to 7,5 tysiąca ton rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych.

Elektrociepłownia Zachód to już druga taka inwestycja w Pile. W 2014 r. przy Śniadeckich powstał pierwszy obiekt kogeneracyjny.

- Nowe źródło w pilskim systemie ciepłowniczym zwiększy udział ciepła produkowanego w kogeneracji z 32 proc. do wartości 51,4 proc. Nowe źródło wpłynie również pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Piły - informuje pilski MEC.

Dzięki tej inwestycji pilski system ciepłowniczy spełnia wymogi systemu efektywnego energetycznie. Taki status pozwala spółce starać się w przyszłości o dodatkowe dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców, a tym samym wyłączenie pieców węglowych w gospodarstwach i zmniejszenie smogu w mieście.

Choć o nowym obiekcie przy okazji otwarcia było głośno, to nie słychać go. Zastosowano w nim trzy rozwiązania wygłuszające pracę silników kogeneracyjnych. Dodatkowo na dachu zamontowane są przemysłowe, wysokoefektywne kolektory słoneczne. Pozyskana w ten sposób energia słoneczna również będzie wykorzystywana w produkcji ciepła i ciepłej wody dla pilan.

Dziękuję każdemu ze 128 pracowników MEC Piła za udział w powstaniu EC Zachód. To właśnie praca zespołowa wszystkich pracowników wpłynęła na sukces tego projektu - powiedział na otwarciu Maciej Bieniek, prezes MEC Piła.

Inwestycja kosztowała ponad 48 mln złotych. MEC zdobył na nią dotację z NFOŚiGW w wysokości 18,5 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie