Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej ekologicznego ciepła w Pile za prawie 50 mln złotych

Agnieszka Świderska
TR
Elektrociepłownia Zachód to nowe źródło kogeneracyjne pilskiego MEC. Instalacja, która pozwala jednocześnie produkować ciepło i energię elektryczną, oparta jest o trzy źródła gazowe i kolektory słoneczne. Latem zastąpi 120 wagonów węgla.

Inwestycja przy Krzywej obejmowała budowę nowego źródła kogeneracyjnego, które składa z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych. Rocznie będzie produkować rocznie 140 561,2 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Latem moc instalacji pozwoli pokryć w 100 procentach zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dzięki czemu będzie można wyłączyć węglowe kotłownie, a to z kolei zmniejszyć w ciągu roku ilości wykorzystanego węgla i emisji m.in. CO2 do atmosfery. Grupa ENEA, która była inwestorem, dokładnie wyliczyła o ile mniej węgla zużyją kotłownie MEC: to 7,5 tysiąca ton rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych.

Elektrociepłownia Zachód to już druga taka inwestycja w Pile. W 2014 r. przy Śniadeckich powstał pierwszy obiekt kogeneracyjny.

- Nowe źródło w pilskim systemie ciepłowniczym zwiększy udział ciepła produkowanego w kogeneracji z 32 proc. do wartości 51,4 proc. Nowe źródło wpłynie również pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Piły - informuje pilski MEC.

Dzięki tej inwestycji pilski system ciepłowniczy spełnia wymogi systemu efektywnego energetycznie. Taki status pozwala spółce starać się w przyszłości o dodatkowe dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców, a tym samym wyłączenie pieców węglowych w gospodarstwach i zmniejszenie smogu w mieście.

Choć o nowym obiekcie przy okazji otwarcia było głośno, to nie słychać go. Zastosowano w nim trzy rozwiązania wygłuszające pracę silników kogeneracyjnych. Dodatkowo na dachu zamontowane są przemysłowe, wysokoefektywne kolektory słoneczne. Pozyskana w ten sposób energia słoneczna również będzie wykorzystywana w produkcji ciepła i ciepłej wody dla pilan.

Dziękuję każdemu ze 128 pracowników MEC Piła za udział w powstaniu EC Zachód. To właśnie praca zespołowa wszystkich pracowników wpłynęła na sukces tego projektu - powiedział na otwarciu Maciej Bieniek, prezes MEC Piła.

Inwestycja kosztowała ponad 48 mln złotych. MEC zdobył na nią dotację z NFOŚiGW w wysokości 18,5 mln złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto