Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrakło polotu

WAK
Szamocińscy chórzyści występowali na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. Chór Reprezentacyjny Miasta i Gminy Szamocin im. Jana Ignacego Paderewskiego 26 października wyjechał do Rumi, by uczestniczyć ...

Szamocińscy chórzyści występowali na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.

Chór Reprezentacyjny Miasta i Gminy Szamocin im. Jana Ignacego Paderewskiego 26 października wyjechał do Rumi, by uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Księdza Stanisława Ormińskiego.
Festiwal ten odbywał się od 24 do 26 października. W jego ramach przeprowadzone zostały konkursy: organowe i zespołów śpiewaczych w kategorii A - obejmujące chóry uznane i wielokrotnie nagrodzone, oraz kategorii B - w składzie której znalazły się zespoły mniej utytułowane. W sumie festiwalowa publiczność wysłuchała 21 chórów z całej Polski, w tym chóry z Szamocina i Wyrzyska.
Chórzyści z Szamocina do Rumi pojechali z nadzieją na medalowe miejsce. Zespół odnosi bowiem od pewnego czasu sukcesy. Zasługa to ostatniego dyrygenta - Natalii Udalcewej. Chór im. Jana Ignacego Paderewskiego kontynuuje tradycje, powstałego w grudniu 1923 roku, Towarzystwa Śpiewu im. Jana Ignacego Paderewskiego.
Pierwszym dyrygentem chóru był miejscowy organista Antoni Gruntkowski, a następnymi: Bronisław Pietryga, Edmund Berendt oraz Jan Kołodziejewski. Od listopada 2000 r. chórem dyryguje Natalia Udalcewa, pochodząca z Sankt Petersburga, absolwentka słynnego konserwatorium im. Rymskiego-Korsakowa.
Chór koncertował wielokrotnie w kraju i za granicą. Chórzyści z Szamocina coraz sięgają po bardziej ambitne utwory.
Ostatnie lata to okres szczególnie dynamiczny w historii chóru. Odmłodzony skład osobowy zespołu, poszerzony repertuar, liczne kontakty z krajowymi i zagranicznymi chórami spowodowały, że szamociński zyskuje renomę. Obecnie plasuje się w czołówce chórów Północnej Wielkopolski, zrzeszonych w Nadnoteckim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile. Największy sukces zespołu to zdobycie brązowego dyplomu na I Olimpiadzie Chóralnej w austriackim Linzu w 2000 roku. Chór dwukrotnie został laureatem Wyrzyskich Spotkań Chóralnych.W kwietniu w Rogoźnie na Regionalnych Eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej szamociński zespół zajął II miejsce.
W Rumi szamociński chór zaśpiewał „Missa brevis” Józefa Świdra i „Alleluja” Romualda Twardowskiego oraz „Ave verum” Charlesa Gounda. Na festiwalu nie poszło chórzystom jednak tak dobrze, jakby sobie tego życzyli. Chórzyści co prawda zaśpiewali poprawnie, ale bez polotu. Zabrakło lekkości stylu. Bardzo dobrze natomiast wypadło Towarzystwo Śpiewacze „Halka” z Wyrzyska, które zajęło II miejsce w kategorii B.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto