Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zainwestowano w sprzęt do nurkowania na potrzeby rehabilitacji społecznej

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
W Pile w ramach programu rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych wraz z ich przygotowaniem do nurkowania zrealizowane zostaną setki godzin szkoleń teoretycznych oraz praktycznych zarówno w basenie, jak i na wodach otwartych. Projekt skierowany jest do 40 osób, z czego połowa podejdzie do egzaminu pozwalającego uzyskać certyfikat. Gmina Piła na ten cel przekazuje łącznie ponad 570 000 złotych.

— Kupiliśmy sprzęt do nurkowania z łączną kwotę ponad 130 tys. złotych. To są m.in. butle nurkowe, suche skafandry, automaty oddechowe, maski pełnotwarzowe, kamizelki. Teraz przekazujemy sprzęt fundacji „Krok po kroku HSA”, która z jego wykorzystaniem poprowadzi zajęcia rehabilitacyjne — mówi dyrektor MOSiR Dariusz Kubicki.

Kolejne ponad 441 tys. złotych zostanie przeznaczone na rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami. Program będzie składał się z 24 warsztatów, w ramach których przeprowadzonych zostanie 360 godzin zajęć teoretycznych i 600 godzin zajęć praktycznych, zarówno basenowych, jak i na wodach otwartych. W zajęciach weźmie udział 40 uczestników.

— Prowadzenie rehabilitacji i szkolenia powierzamy fundacji Krok po kroku HSA, której w naszym mieście chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo regularnie prowadzi szkolenia nurkowe z osobami niepełnosprawnymi czy to na pilskiej pływalni czy korzystając z platformy na jeziorze Płotki — mówi Piotr Głowski prezydent Piły.

Pływająca baza nurkowa i rehabilitacyjna faktycznie cieszy się ogromnym powodzeniem, setki osób korzystały już z udogodnień tego miejsca i możliwości nurkowania pod okiem doświadczonych instruktorów. Regularnie z bazę użytkuje około 20 osób. Wkrótce kolejni adepci nurkowania będą mieli okazję spróbować tego ekstremalnego sportu lub doskonalić się po pierwszych próbach. Mamy nadzieję, że dla wszystkich to będzie niezapomniana przygoda.

— Tak jak zostało powiedziane, będziemy w stanie przeszkolić 40 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Z czego 20 osób będzie mogło podejść do egzaminów po szkoleniu i uzyskać certyfikaty nurkowe, zgodne ze standardami międzynarodowej organizacji HSA. Sprzęt, który otrzymaliśmy jest przystosowany do zajęć na wodach basenowych i wodach otwartych. A co najważniejsze dzięki suchym skafandrom, które otrzymaliśmy, jesteśmy w stanie faktycznie nurkować z podopiecznymi przez cały okrągły rok — mówi Krzysztof Trawiński, prezes fundacji "Krok po kroku HSA".

Szkolenie jest skierowane do osób, które mają ukończone 14 lat i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Więcej informacji dotyczących zgłoszenia do udziału w szkoleniach pod numerami telefonów: 503189349 (Krzysiek), 509970040 (Paula).

"Zadania realizowane są w ramach projektu pn. "Miasto Piła z nową energią!" współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pod hasłem "Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto