MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamontowano tabliczkę przy figurze św. Katarzyny na dworcu PKP w Pile

Martin Nowak
Martin Nowak
Obok figury św. Katarzyny na dworcu kolejowym w Pile pojawiła się tabliczka informacyjna o patronce kolejarzy. Co niej wiemy?

Figura św. Katarzyny w Pile

Figura św. Katarzyny na dworcu kolejowym w Pile jest otoczona szczególną opieką przez kolejarzy i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata na czele z Arturem Łazowym. Ten kilka dni temu poinformował o zamontowaniu przy figurze tabliczki informacyjnej. Można z niej dowiedzieć się kim była św. Katarzyna.

Św. Katarzyna Aleksandryjska urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.

W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.

Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.

Na mniejszej tabliczce pojawiły się natomiast podziękowania od Effaty za pomoc w przygotowaniu instalacji dla panów: Arkadiusza Zielińskiego, Szymona Guta, Dariusza Peruckiego i Filipa Palczewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto