Zapraszamy na wernisaż Elżbiety Wasyłyk i Noc Muzeów w Pile

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Udostępnij:
W najbliższy piątek, 13 maja o godz. 19.00, w Galerii BWAiUP w Pile będzie miało miejsce otwarcie wystawy prac Elżbiety Wasyłyk. Ekspozycja nosi tytuł: „Forma Dei / Morfologia światła”. Natomiast 14 maja w ramach Nocy Muzeów zapraszamy na wyjątkowy koncert "Klasyczny fortepian" o godz. 19.30, który poprowadzi prof. Jolanta Reszelska. Pianistka wtajemniczy zebranych w ciekawy świat prezentowanych utworów. Wystąpi czworo pianistów.

Wernisaż Elżbieta Wasyłyk. Forma Dei / Morfologia światła –13 maja godzina 19.00

Elżbieta Wasyłyk - malarka, poetka, teoretyk sztuki, dr hab. Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.W 2017 roku otrzymała Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki. Jest autorką kilku rozległych cykli malarskich, są to: Pascha, Kształt obecności, Re-Kreacja-Misterium osoby, Chopin, Ćwiczenia duchowe. Wykonała polichromię w kaplicy kościoła Bożego Ciała w Szczecinie, płótna dla kaplicy Matki Bożej Saletyńskiej i polichromie w prezbiterium kościoła pw. Jana Chrzciciela w Trzciance. Zaprojektowała Pomnik Niepodległości dla Trzcianki. Projekty jej witraży zostały zrealizowane m.in. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie oraz w kościele w Pile – Motylewie. Jest autorką monografii Personalizm w malarstwie polskim. Symptomy personalizacji sztuki, 2016, skryptu dla studentów: Struktura obrazu. Malarstwo i rysunek 2017 oraz traktatu malarsko- -teoretycznego: Anatomia obrazu. Morfologia koloru, 2021. Wydała cztery tomiki poezji: Sen o domu, Niebo nad sześcianem, Kształt obecności oraz Spotykamy się. Do niektórych swoich tekstów (np. poemat „Sen o domu”) pisze muzykę. Autorka wielu wystaw indywidualnych, wydarzeń dydaktycznych Obraz i Muzyka oraz uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, m.in. prestiżowych projektów międzynarodowych: Projekt 966, Niewiasta obleczona w słońce oraz Znaki Apokalipsy 2020 – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz ogólnopolskiej wystawy sztuki współczesnej Wyszyński Pater Patriae zorganizowanej w 2022 roku przez Wydział Sztuk Pięknych i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.

Zwiedzanie wystawy:
13 maja – 10 czerwca 2022 r. w godz.: pon.– pt. 9.00–15.00 środa 9.00–19.00

(…) Forma Dei jest próbą ukazania Maryi z Nazaretu i Jej tajemnicy. Św. Augustyn nazwał Ją Formą Dei, ponieważ dzięki pełnej łasce bożej uformowała Jezusa Chrystusa – Zbawiciela świata fizycznie i duchowo i tak samo, według tej samej zasady – będącej najczystszą relacyjnością osobową z Bogiem, formuje każdego, kto się Jej powierza. Jej osoba związana nierozerwalnie z faktem wykupienia ludzkości z lucyferiańskigo zła jest nie tylko depozytem wiary, ale faktem historycznym. (…) Elżbieta Wasyłyk.

NOC MUZEÓW W BWA - sobota, 14 maja, od godz. 18.00.

Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, opowieści z historii Piły, wystawa malarstwa, rysunków i plakatów i inne atrakcje przygotowuje pilska Galeria BWA na Noc Muzeów.

W sobotę, 14 maja, spotkania w BWA rozpoczną się o godz. 18.00 promocją książki Zbigniewa Noski „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” i spotkaniem z autorem.

- Ostatnia moja książka pt. "Studnia nieszczęścia. Okruchy z historii Piły i okolic" zawiera 40 zbeletryzowanych epizodów z historii zawartego w tytule obszaru, obejmuje lata od 1000 do 1946 roku - od księcia Dzierżykraja po wyrzyskiego żołnierza wyklętego – zapowiada autor – Książkę wydało Studio Projektu Graficznego ART-WENA. Opowieści - głównie z terenu powiatu pilskiego - opatrzone zostały rysunkami mojej żony Krystyny. Publikacja ma charakter pionierski, ponieważ powiat pilski jest tworem administracyjnym stosunkowo młodym (powstałym w 1999 roku) i dotąd nikt tym tematem się nie zainteresował. Podejmując tę próbę, kierowałem się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami historią, która od najmłodszych lat stanowiła moją pasję, a także materiałami, jakie udało mi się zebrać i opublikować na łamach „Tygodnika Nowego” - mówi Zbigniew Noska.

Książka powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Pile. Gościem wieczoru będzie także Krystyna Noska, autorka ilustracji do książki, a promocji towarzyszyć będzie wystawa rysunków tej pilskiej artystki.

W godz. 19.30 – 21.30 odbędzie się natomiast wyjątkowy koncert zatytułowany „Klasyczny fortepian” – usłyszymy znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile oraz Akademii Muzycznych: w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Universitat Mozarteum w Salzburgu: Moniki Sroczyńskiej, Piotra Grelowskiego, Grzegorza Rychlika i Arkadiusza Zawalniaka.
Koncert poprowadzi profesor Jolanta Reszelska.

W godz. 21.45 – 22.15 – odbędzie się autorskie oprowadzanie Elżbiety Wasyłyk po wystawie „Forma Dei / Morfologia światła”. Zapraszamy wszystkich pasjonatów muzyki klasycznej, sztuki, historii i miłośników naszego miasta.

Przygotowana na ten dzień będzie jednodniową wystawę pt: „Plakaty BWA” – będzie to prezentacja afiszy i plakatów towarzyszących najciekawszym wydarzeniom zorganizowanym w pilskiej Galerii na przestrzeni minionych lat. Będzie więc okazja powrócić wspomnieniami do tamtych dni, a także do artystów z terenu całej Polski oraz gości zza granicy, którzy w Pile prezentowali swoje prace.

Na wydarzenia zaprasza: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie