Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia lotnicze starej Piły. Pomóżmy wydać książkę

Agnieszka Kledzik
Zdjęcia lotnicze starej Piły
Zdjęcia lotnicze starej Piły Materiały prasowe
Zdjęcia lotnicze starej Piły mają szansę znaleźć się w książce. Pasjonaci z Piły zbierają pieniądze na jej wydanie. Zbiórka trwa do 2 stycznia. Sprawdź, jak możesz pomóc.

Trzech pasjonatów historii lotniczej Piły zbiera pieniądze na druk unikatowej książki "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945". Maciej Usurski - historyk z Muzeum Staszica, Rafał Ruta - biolog i nauczyciel akademicki oraz ks. Robert Kulczyński - pasjonat historii lotnictwa pilskiego, przez trzy lata prowadzili badania i gromadzili dokumentację. Udało im się dotrzeć do nigdy niepublikowanych fotografii.

>>> Kliknij też: Adrian z Piły na pokazie męskiej sylwetki

- W miarę gromadzenia i kompletowania materiałów do pracy stało się jasne, że pozyskane zdjęcia mają wybitną wartość dokumentacyjną, znacznie przewyższającą dostępne materiały kartograficzne, a w niektórych przypadkach niemal rewolucjonizują wiedzę o mieście - podkreśla Maciej Usurski.

Dlatego postanowili ją wydać. Książka jest gotowa, kompletna i opatrzona komentarzami, ale tylko w wersji elektronicznej. Autorom opracowania zależy, by książka ukazała się w druku. Każdy może przyczynić się do wydania tej publikacji.

Zdjęcia lotnicze starej Piły: jak wesprzeć finansowo projekt? Szczegóły zawarte są na stronie internetowej http://polakpotrafi.pl/ w zakładce Książki/Publikacje. Każda osoba, która wpłaci 60 złotych otrzyma dwustu-stronicowy egzemplarz.

Warto wspomóc autorów, bo zdjęcia reprodukowane w książce ukazują prawie cały obszar dzisiejszej Piły.

- Wyjątkiem są dzielnice peryferyjne, Gładyszewo i Motylewo oraz tereny znacznie oddalone od centrum, jak na przykład okolice jeziora Płotki, których zdjęcia lotnicze są nieznane. Największą wartość poznawczą mają zdjęcia ukazujące bardzo rzadko fotografowane obszary i obiekty. Należy do nich zaliczyć obecne dzielnice miasta: Koszyce, Podlasie i Staszyce oraz obozy pracy przymusowej z okresu II wojny światowej, zakłady przemysłowe i wybrane obiekty infrastruktury militarnej, których praktycznie nie znamy z innych źródeł ikonograficznych - dodaje Maciej Usurski, historyk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto