18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zespół Szkół Leśnych w Goraju: Jesteśmy dla uczniów

Artykuł sponsorowany
Zespół Szkół Leśnych w Goraju
Zespół Szkół Leśnych w Goraju znajduje się na skraju Puszczy Noteckiej w odległości 8 km od Czarnkowa. Jest to najpiękniejszy zakątek Szwajcarii Czarnkowskiej. Wśród bukowo-dębowych lasów pokrywających wzgórza, parowy i wąwozy znajdują się zabudowania Zespołu Szkół Leśnych. Noszą one nazwę Goraj-Zamek, gdyż najokazalszym z obiektów jest zabytkowy zamek wybudowany przez hrabiego Hochberga.

O gorajskiej szkole wiedzą chyba wszyscy, którzy chociażby otarli się o „leśny” świat. Jest to szkoła z ogromną tradycją i dorobkiem, w której kształci się wspaniała młodzież.

O wyborze naszej szkoły decyduje często chęć kontynuacji rodzinnych tradycji, zainteresowania przyrodnicze, czy po prostu ciekawość. Być leśnikiem to przecież brzmi dumnie – i tak rzeczywiście jest. Rola leśnictwa i leśników jest nie do przecenienia, i chociaż praca współczesnego leśnika wspomagana jest licznymi elektronicznymi urządzeniami, to odpowiedzialność za gospodarowanie powierzonym ogólnonarodowym mieniem od lat pozostaje taka sama. Wielu pilskich leśników jest absolwentami Goraja i są z tego powodu dumni.

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej przez młodego człowieka jest zazwyczaj trudny i wiąże się z wieloma rozterkami. Tym trudniejszym wydaje się wybór technikum leśnego, w którym przez 4 lata nauki oprócz opanowania wiedzy z przedmiotów ogólnokształcących trzeba przyswoić wiadomości z zakresu kształcenia zawodowego. Oznacza to duży wysiłek, a jednak warto zdecydować się na taki sposób kształcenia. Absolwenci, którzy uzyskają tytuł zawodowy otrzymują dyplom uprawniający do pracy na terenie całej Unii Europejskiej w zawodach: technik leśnik, laborant nasiennictwa, strażnik leśny, strażnik łowiecki, strażnik ochrony środowiska, opiekun dzikich zwierząt, ogrodnik-szkółkarz, chirurg-pielęgniarz drzew. Dodatkowo zdobywają inne specjalistyczne uprawnienia: operator pilarki spalinowej, kurs prawa jazdy, pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenie z zakresu szacunku brakarskiego i inne. Wszystko po to, aby w przyszłości ułatwić poruszanie się na rynku pracy.

Szkoła w zakresie kształcenia zawodowego ściśle współpracuje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwem Krucz. Gwarantuje to najwyższy poziom organizacji praktyk zawodowych, zajęć praktycznych i możliwość stałej aktualizacji wiedzy zawodowej. Zgodna współpraca z pilskimi leśnikami oraz zaangażowanie nauczycieli w codzienną pracę daje oczekiwane rezultaty. W opublikowanym w lutym tego roku przez dziennik Rzeczpospolita i tygodnik Perspektywy rankingu szkół – Technikum Leśne w Goraju zostało sklasyfikowane zostało na 19 miejscu w Wielkopolsce i na 4 miejscu wśród techników leśnych w Polsce. Pod uwagę brano wyniki egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, wyniki olimpiad przedmiotowych oraz opinię wyższych uczelni. Ten wynik świadczy najlepiej o jakości pracy szkoły, o tym, że daje uczniom szansę wszechstronnego rozwoju.

Wielu rodziców z troską zostawia swoje pociechy w murach internatu. Rzeczywiście, nowe otoczenie, nowe wyzwania, nowe pokusy, wspólna stołówka mogą budzić obawy. Ale internat to też nowi koledzy i nowe przyjaźnie, to konieczność wyrobienia w sobie odpowiedzialności za organizację własnego czasu, to pomoc nauczycieli i wychowawców, to możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach pozalekcyjnych, no i cztery smaczne posiłki. Wystarczy się zaangażować, a z pomocą nauczycieli i wychowawców można osiągnąć sukcesy w kraju i za granicą. Wielu zna Goraj poprzez pryzmat występów Zespołu Trębaczy Myśliwskich. Na przestrzeni 30 lat pracy Zespół zwiedził całą Polskę i Europę, wykonuje oprawę muzyczną ważnych uroczystości leśnych, łowieckich, patriotycznych. Zawsze eleganccy, profesjonalni – a przecież zdecydowana większość członków zespołu rozpoczynając naukę w szkole nie miała do czynienia z muzyką.

Reprezentanci szkoły w biegach na orientację od kilku lat zdobywają medale na imprezach w kraju i za granicą (w 2011 roku tytuł Mistrza Europy Leśników w kategorii M-18). Sukcesy osiąga drużyna ratowników przedmedycznych, drużyna siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Jednak największe sukcesy odnosimy w dziedzinach, w których się specjalizujemy: w Zawodach Młodych Leśników organizowanych przez Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku leśnictwo, w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie czy w Konkursie Przyrodniczym dla uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, którego organizatorem jest Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra. Należy także dodać, że aż czterech absolwentów opuściło w 2011 r. naszą szkołę z indeksami wyższych uczelni, zdobytych na wyżej wymienionych olimpiadach przedmiotowych.

Ponadto szkoła gorajska współdziałając z pilskimi leśnikami i myśliwymi organizuje liczne imprezy środowiskowe. Do najbardziej znanych przedsięwzięć należą: Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, Ogólnopolski Konkurs wabienia Jeleni, Konkurs Oceny Poroży, Konkurs Plastyczny dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, Msza Hubertowska, Mistrzostwa w zawodach na Orientację, Olimpiada HIV/AIDS. Byliśmy też gospodarzami imprez o charakterze międzynarodowym. W 2010 r. współorganizowaliśmy Mistrzostwa Europy w Wabieniu Jeleni, a w 2011 r. Mistrzostwa Europy Szkół w Umiejętnościach Leśnych.

Pomimo podejmowania tak wielu inicjatyw, najważniejsze zadanie szkoły jest osiągane – zdawalność egzaminów zewnętrznych znacznie przekracza wyniki średnie dla województwa czy kraju. A co po egzaminach? Co z pracą? Dzisiaj trudno wskazać kierunek, który gwarantowałby pracę. Bardzo wielu absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych, wybierając przede wszystkim leśnictwo, ale także inne środowiskowe kierunki. Wielu podejmuje staże w Lasach Państwowych, zatrudnia się z zakładach usług leśnych, w firmach pracujących na rzecz leśnictwa. Niektórzy podejmują własną działalność, są też tacy, którzy podejmują pracę w zawodzie poza granicami kraju. Według danych z powiatowych urzędów pracy wśród bezrobotnych nie ma absolwentów techników leśnych.

Zapraszamy na Drzwi Otwarte Szkoły w dniu 11 maja 2012 r.

Więcej na www.zsl-goraj.cil.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto