Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone Wzgórza w Pile. Nowe osiedle ma być ekologiczne i energooszczędne

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Projekt Officyna Pracownia Architektury, Lumioo oraz AMP-Architekt Michał Piech
Wszystko już jasne. Po pracach Sądu Konkursowego, w którym zasiadali przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urzędu Miasta Piły poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej ,,Osiedla Zielone Wzgórza " w Pile . Zwycięską okazała się praca przygotowana przez Projekt Officyna Pracownia Architektury, Lumioo oraz AMP-Architekt Michał Piech z Łodzi. Projekt przygotowany przez kilkuosobowy zespół projektowy oprócz zabudowy mieszkaniowej zawiera między innymi takie obiekty jak Centrum administracyjno-kulturalne, szkoła, przedszkole z domem seniora czy targowisko. Ponadto jury przyznało drugie i trzecie miejsce oraz dwie prace wyróżniono.

Sąd konkursowy tak uzasadnił wybór zwycięskiej pracy:

,,W założeniu oddaje zaproponowaną wcześniej nazwę osiedla - Zielone Wzgórza. Projekt wkomponowany w istniejące środowisko naturalne wykorzystuje istniejącą zieleń i wprowadza mieszkańca w przyjemną zróżnicowaną tarasowo zabudowę mieszkaniową. Osiedle w założeniu samowystarczalne, wyposażone jest w funkcjonalną przestrzeń publiczną i rekreacyjną. Przewiduje wprowadzenie usług i miejsc pracy. Rozwiązania komunikacyjne pozwalają na wygodne powiązanie z miejskim transportem publicznym. Ruch kołowy prowadzony po wewnętrznej obwodnicy pozwala na swobodne przemieszczanie pieszego i rowerzysty. Centralna część osiedla zawiera elementy rekreacyjne z wplecioną technologią retencji wody, której zastosowanie w formie wodnego rynku wraz z otoczeniem tworzy nową formę agory. Kolejne zabiegi proekologiczne dotyczą kształtowania zabudowy mieszkaniowej uwzględniającej efekt energetyczny. Bardzo ważne jest spójne z planami miasta wprowadzenie technologii opartej na OZE oraz wodoru, które wpływają na ekonomię i ergonomię nowego osiedla".

Jak mówił prezydent Piły na zwołanej konferencji to historyczny moment, ale nie należy traktować tego projektu jako ostateczny.

-Dla nas dla miasta to bardzo ważny moment, bo mówimy o tym, że przed nami inwestycja, która jest na pewno niezwykła w skali kraju, ale pewnie w wielu państwach jest niewiele projektów takich, które dają możliwość przygotowania wszystkiego od początku. Jesteśmy właścicielami dosyć dużej przestrzeni i ilości gruntu, która umożliwia powstanie nowego właściwie samodzielnego miasta, które oczywiście będzie połączone z Piłą fragmentem tej wielkiej miejskiej tkanki. Ponadto chcieliśmy, żeby spełniało te wszystkie funkcje nowoczesnego miasta- piętnastominutowego a niektórzy już teraz mówią pięciominutowego. Czyli takiego gdzie większość usługi i możliwości spędzenia czasu czy nawet pracy znajduje się w bardzo niewielkiej odległości. Ważna jest też kwestia nowych technologii. Będziemy starali się by infrastruktura zarówno budynków jak i cała ta publiczna była na tyle nowoczesna, abyśmy mogli mówić o takim przełomie jeżeli chodzi o projektowanie w zakresie budownictwa wielorodzinnego budownictwa komunalnego. Chcemy by wszystko, co obecnie technologia nam daje również w zakresie wodoru i innych technologii związane z odnawialnymi źródłami energii można było tutaj podłączyć, włączyć i użytkować- mówi Piotr Głowski, prezydent Piły- Tak szybko jak będzie to możliwe przystąpimy do prac nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego i w tym czasie równolegle będziemy też przygotowywali nasz pierwszy projekt miejski. Jednocześnie przygotujemy dokumentację zarówno do podziałów geodezyjnych jak i do tego, by być może w drodze konkursu w przyszłości sprzedawać te nieruchomości. Chcielibyśmy również widzieć, że ci, którzy kupują w sposób spójny z tym dokumentem będą chcieli realizować swoje projekty – dodaje prezydent Piły.

-Chciałbym podziękować w imieniu jury panu prezydentowi pani wiceprezydent, UM Piły za to, że zdobyło się na odwagę na dwóch poziomach. Po pierwsze za odwagę zmierzenia się z najbliższą przyszłością i zaprojektowania, wykonania dzielnicy przyszłości, która antycypuje te wszystkie zmiany, które nas czekają stosując te zrównoważone rozwiązania w aspekcie ekologicznym. To się zdarza niezwykle rzadko w Europie i na świecie a prawie w ogóle w Polsce. Za to należy niski pokłon dla Państwa. A druga płaszczyzna, że, Państwo zdecydowaliście się to zrobić na podstawie konkursu architektonicznego i to we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP), bo jest to najlepsza formuła na znalezienie optymalnego rozwiązania z uwagi na jakość przestrzeni architektury. Co do zwycięskiej pracy to ona nas ujęła absolutnie, tym, że prawie w stu procentach wpisuje się w założenia, które Państwo ustalili. Mamy do czynienia z takim niezwykle urokliwym, a jednocześnie o bardzo wysokiej jakości miejscem współczesnym do życia, które mamy nadzieję wyznaczy nowy standard, do którego powinny dążyć polskie miasta w budowaniu tych lepszych miejsc do życia- mówi mgr inż. arch. Zbigniew Maćków - Przewodniczący Sądu Konkursowego, Sędzia konkursowy SARP O. Wrocław.

Zadaniem Konkursu było rozwiązanie problemu projektowego dotyczącego realizacji inwestycji „Osiedle Zielone Wzgórza” w Pile przy uzyskaniu najlepszego pod względem przestrzennym, funkcjonalnym, estetycznym i eksploatacyjnym rozwiązania, poprzez wybór spośród zaprezentowanych w Konkursie koncepcji oraz wskazanie Autora najlepszej Pracy Konkursowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto