Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. Stanisław Skopiak. Przez lata związany był z Piłą

Martin Nowak
Martin Nowak
Fot. Arch. Parafii pw. Św. Rodziny w Pile
Kapłan był znany wśród mieszkańców naszego miasta. Był m.in. współzałożycielem Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile

Duszpasterz, dyrektor, dyrygent, społecznik, a przede wszystkim dobry człowiek. Tak o księdzu Stanisławie mówią wszyscy ci, którzy go znali. Dla Piły zrobił wiele dobrego, dlatego zapadł w pamięci mieszkańców. O jego śmierci - w sobotę 27 lutego - poinformowała Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile.

- Dziś w godzinach wieczornych do Domu Ojca w wieku 82 lat odszedł były proboszcz naszej parafii ks. Stanisław Skopiak. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Po postem pojawiła się lawina komentarzy. Kapłan przysłużył się pilskiej społeczności nie tylko z kościelnej ambony.

- Założyciel Szkół Salezjańskich w Pile. Mój pierwszy Dyrektor. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - to jeden z kilkudziesięciu komentarzy.

A to inny: - Wspaniały kapłan i dyrygent chóru . Spoczywaj w pokoju Ks . Stanisławie.

Wspomnienie o zmarłym postanowił napisać także Rafał Zdzierela, radny Rady Powiatu w Pile. Mężczyzna nie kryje, że darzył ks. Stanisława dużym szacunkiem i m.in. wymienia jego zasługi dla naszego miasta.

- W latach 1995 - 2004, przez trzy kadencje sprawował funkcję dyrektora wspólnoty i proboszcza parafii pw. Św. Rodziny w Pile. Wtedy dokonał kompletnej renowacji kościoła św. Rodziny, m.in.: malowania wnętrz, konserwacji i wyzłocenia wszystkich ołtarzy, remontu organów, odtworzenia plafonów, wykonania nowej elewacji i zewnętrznej iluminacji świątyni. Ponadto, doprowadził do wybudowania na dziedzińcu kościelnym ołtarza polowego oraz pierwszego w Pile pomnika papieża Jana Pawła II. Był inicjatorem powstania i pierwszym dyrektorem Liceum Salezjańskiego, Gimnazjum Salezjańskiego i Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Miasto Piła.

Ks. Stanisław Skopiak był współzałożycielem Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile. Tak zapamiętali go członkowie hospicjum.

- Zapamiętamy księdza Stanisława, jako ciągle uśmiechniętego kapłana o ogromnej wrażliwości i empatii. W sercach Polaków pozostanie jako twórca i propagator polskiej wersji popularnej i tak często śpiewanej przez św. Jana Pawła II „Barki”, którą otrzymał w wersji hiszpańskiej od swego przyjaciela – salezjanina ks. Oskara Maradiagi (dzisiaj kardynał). Tak bardzo spodobała się ta piosenka ks. S. Skopiakowi, że po powrocie do Polski poprosił ks. S. Szmidta, aby napisał do niej polskie słowa. I tak „Barka” znalazła się w śpiewniku wydanym przez ks. St. Skopiaka „Radośni przed Panem”. Nosiła wówczas tytuł „Pan kiedyś stanął nad brzegiem”, i jako „Barka” stała się jedną z najpopularniejszych piosenek religijnych przełomu wieków - czytamy na profilu facebookowym hospicjum.

Ks. Stanisław -- warto dodać - urodził się 2 listopada 1938 roku w miejscowości Włostowice. Święcenia kapłańskie otrzymał natomiast 1 czerwca 1965 roku. Ciekawostką jest to, że sześć lat spędził we Włoszech, gdzie pełnił funkcję sekretarza Radcy Regionalnego i ukończył studia muzyczne w Turynie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek (4 marca) w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Szczecinie. To była ostatnia parafia ks. Stanisława.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto