Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmniejszone dostawy szczepionek Johnson & Johnson. Tylko w Pile z kalendarza szczepień wypadło 600 osób

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o Polski o 450 tys. sztuk
W ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o Polski o 450 tys. sztuk Fot. Mat. prasowe
Janssen zmniejszył dostawy do Polski aż o 450 tysięcy szczepionek przeciw COVID-19. Efekt? Tylko w Pile z kalendarza szczepień wypadło 600 osób i grozi to kolejnym 600, które miały być zaszczepione jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. Kiedy będą zaszczepione? Nie wiadomo.

A miało być tak pięknie. W trakcie majówki we wszystkich miastach wojewódzkich zorganizowano akcję masowych szczepień dla wszystkich chętnych powyżej 36 lat, którzy mieli skierowanie na szczepienia przeciw COVD-19. Zaszczepiono ich jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. W poniedziałek, 17 maja, ta sama szczepionka nie miała już dobrej prasy. Jak poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk w ciągu ostatnich kilkunastu dni Janssen zmniejszył dostawy o 450 tys. sztuk szczepionek do Polski. Co to oznacza dla osób, które w najbliższych tygodniach miały być zaszczepione właśnie tym preparatem?

W sześciu przypadkach na siedem informację, że muszą poczekać na nowy termin, gdyż nie ma dla nich szczepionek. Z 700 szczepionek Johnson & Johnson, które w tym tygodniu miały być na stanie w Punktu Szczepień Powszechnych na Stadionie Powiatowym w Pile, jest zaledwie 100. O tyle zmniejszyła dostawy rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Czy i kiedy je zwiększy? Nie wiadomo. W przyszłym tygodniu preparatem Johnson & Johnson miało być zaszczepionych na Okrzei kolejnych 700 osób. Na razie terminy ich szczepień są wciąż aktualne, ale wszystko wskazuje na to, że powtórzy się scenariusz z tego tygodnia: 100 szczepionek zamiast 700 i 600 osób, które wypada ze szczepień. Na razie bezterminowo.

Nie ma Johnson & Johnson? Nie ma niczego

Mają pecha: wcześniej gdy brakowało którejś ze szczepionek Agencja uzupełniała braki innym preparatem. Nie zmieniał się termin szczepień, tylko szczepionka. Teraz zostali z niczym. Nie było dodatkowej dostawy Pfizera czy Moderny. To oznacza nie tylko, że w umówionym terminie nie zostaną zaszczepieni inni szczepionką. Nie tylko w tym dniu, ale także w ciągu kilku najbliższych tygodni. Tylko w Pile brak wolnych terminów czyli wolnych szczepionek aż do końca czerwca. Zostały tylko niewielkie zapasy AstryZeneki: kto pierwszy, tym lepszy.

Dobra wiadomość dla reszty, która oczekuje na zaszczepieniem Pfizerem, Moderną czy AstraZeneką jest taka, że wszystkie dostawy tych szczepionek do punktu na Okrzei przebiegają jak na razie bez zakłóceń: w terminie i w takich ilościach, w jakich miały trafić.

Mogą zaszczepić jeszcze więcej

Od 5 maja, kiedy ruszył punkt masowych szczepień na Okrzei, zaszczepiono już w nim 3 tysiące osób. Tymczasem moce przerobowe są jeszcze większe.

- Jesteśmy w stanie uruchomić osiem stanowisk szczepień i szczepić dziennie do 800 osób. Jedyne, co nas ogranicza do dostęp do odpowiedniej liczby szczepionek. Liczymy na to, że to się zmieni

– nie ukrywa Szymon Kozłowski, kierownik Punktu Szczepień Powszechnych na Stadionie Powiatowym w Pile.

Szczepionka Johnson & Johnson czyli jaka?

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson opracowały firma Janssen Pharmaceutica (od 1961 r. część koncernu Johnson & Johnson) oraz specjaliści z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Szczepionka COVID-19 Janssen jest czwartą szczepionką zaleconą do obrotu w Unii Europejskiej i jednocześnie pierwszą, którą stosuje się w pojedynczej dawce.

Jak działa? Wykorzystuje niezdolny do replikowania się ludzki adenowirus, zmodyfikowany tak, aby zawierał gen wytwarzający białko S znajdujące się na zewnętrznej powłoce koronawirusa SARS-CoV-2, które jest niezbędne, żeby wirus przedostał się do komórek. W odpowiedzi na produkowane w komórkach białko wirusa organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała i wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19.

Jak wynika z ostatniej, trzeciej już fazy badań klinicznych pojedyncza dawka szczepionki COVID-19 firmy Johnson & Johnson ma 85-procentową skuteczność w zapobieganiu ciężkiej postaci choroby. Po 28 dniach od zaszczepienia chroni przed hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID-19.

Z danych z badania klinicznego opublikowanych na łamach "New England Journal of Medicine" wynika również, iż początek skuteczności jest widoczny już po siedmiu dniach w przypadku ciężkiej choroby i 14 dniach po szczepieniu w przypadku choroby umiarkowanej do ciężkiej. Co ważne, skuteczność szczepionki w badaniach nadal rosła po około ośmiu tygodniach od szczepienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto