Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilski ,,mechanik" otwiera nową klasę. Co ma z tym wspólnego MON?

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile
Pilski "mechanik" będzie realizował pogram Ministerstwa Obrony Narodowej ,,CYBER. MIL z klasą".

Zespół Szkół Technicznych w Pile, to jedyna szkoła w województwie wielkopolskim i jedna z 16 w całej Polsce, która realizuje Program „CYBER.MIL z klasą”. Dzięki temu młodzież może kształcić się w zawodzie Technik Informatyk o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne".

Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do Projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

- Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości - o projekcie poinformował nas ppor. Paweł Ostrowicki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile.

W Starostwie Powiatowym w Pile podpisano list intencyjny między Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu, a Zespołem Szkół Technicznych w Pile o deklaracji współpracy w kształceniu zawodowym uczniów nowej klasy. Oprócz dyrektorów placówek podpisał go również starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Pilski "mechanik" będzie kształcił wysokiej klasy specjalistów, którzy po ukończeniu kolejnych etapów edukacji, w przyszłości będą mogli zasilić kadry nie tylko instytucji wojskowych, ale również jednostek administracji publicznej i firm prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo - mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Trzy lata specjalistycznej edukacji

„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pilski ,,mechanik" otwiera nową klasę. Co ma z tym wspólnego MON? - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto