Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski do Ministra Rozwoju i Technologii

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Kilka dni temu został przyjęty uchwałą przez Członków Rady Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski treść apelu w odpowiedzi na uwagi przedsiębiorców dot. obecnej sytuacji. Apel jest skierowany do Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie m.in. waloryzacji kontraktów, braku nowych przetargów w branży kolejowej, trudnej sytuacji firm wykonawczych i dostawców, trudnej sytuacji na rynku materiałów, inflacją oraz opóźnieniem wdrażania KPO.

W Apelu do Ministra Rozwoju i Technologii czytamy m.in. że, podniesienie limitu waloryzacji do poziomu 10 procent dla nowych jak i wcześniejszych kontraktów to absolutne minimum dla firm wykonawczych ale nie rozwiązuje to problemu dostawców. Zniesienie limitów jest właściwym sposobem na zabezpieczenie branży. Niezbędne jest przeszacowanie wartości kontraktów zawartych w latach poprzednich, w innej sytuacji (przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie) aby powrócić do równowagi stron z chwili podpisania kontraktu. Istnieją ku temu metody i specjalistyczne firmy mogące dokonać stosownych wyliczeń. Ustalanie limitów waloryzacyjnych jest oszukiwaniem się. Nikt przecież nie wie, ile będzie kosztowało paliwo za miesiąc, a każemy ludziom szacować ceny asfaltu, cementu czy stali za pięć lat. Aktualne prognozy NBP przewidują inflację na poziomie... 2,5%. Jak więc się nimi kierować? Nie można czekać, potrzebna jest natychmiastowa systemowa pomoc.

W apelu zawarto stwierdzenie, że niezbędne jest przygotowanie przez Urząd Zamówień Publicznych ogólnych wytycznych dla zamawiających uwzględniających aktualny stan siły wyższej związanej z pandemią jak i zakłóceniem łańcuchów dostaw czy embargiem. Pomocnym mogłoby być opracowanie też odpowiednich materiałów informacyjnych przez GUS. Kolejną kwestią pozostaje rozwiązanie waloryzacji kwot dofinansowań ze środków UE jak i krajowych, w szczególności w ramach programu Polski Ład.

Sygnatariusze apelu oczekują, że Rząd w ramach kontroli właścicielskiej winien wpływać na publicznych zamawiających aby dokonali waloryzacji wcześniej zawartych kontraktów w trybie pilnym (w szczególności dotyczy to spółki PKP PLK). Każdy tydzień jest ważny dla przetrwania wielu firm !

W bardzo trudnej sytuacji pozostają firmy związane z rynkiem budownictwa infrastrukturalnego — kolejowego w związku z brakiem ogłaszania nowych przetargów oraz opóźnieniem wdrażania KPO. Niezbędne jest przyspieszenie ogłaszania nowych postępowań przetargowych. Wymagana jest interwencja Urzędu Zamówień Publicznych i Rządu aby umożliwić realizację warunkowo ogłoszonych przetargów (związanych z opóźnieniem KPO).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto