Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aż 14 poradni pilskiego "Pulsu" nie podpisało kontraktu z NFZ na rok 2012

Michał Nicpoń
Ewa Auer
Ponad połowa poradni specjalistycznych "Puls" działających przy szpitalu nie podpisała kontraktu z NFZ na 2012 rok.

Znika ponad połowa poradni specjalistycznych, które jeszcze w ubiegłym roku prowadził zespół poradni "Puls" przy pilskim szpitalu specjalistycznym przy ul. Rydygiera. Ponad 1,5 tysiąca pacjentów, którzy zdążyli się już zarejestrować na 2012 rok w "Pulsie", musi szukać sobie nowego miejsca do leczenia.

Na przełom 2011 i 2012 roku przypadło kontraktowanie poradni specjalistycznych w Wielkopolsce na okres pięciu najbliższych lat.

- Fundusz wprowadził nowy parametr, na podstawie którego przyznawał kontrakty - wyjaśnia dr Tomasz Prałat, dyrektor Niepublicznego Zespołu Poradni Specjalistycznych "Puls". - Zgodnie z nim poradnia specjalistyczna musi być czynna trzy razy w tygodniu, przynajmniej raz do południa i raz po południu. Większość specjalistów do południa pracuje w szpitalu, a po południu w poradni. To przez lata było bardzo korzystne dla pacjentów, którzy po południu, po pracy mogli pojawiać się w poradni - twierdzi dr Prałat.

Nowe warunki postawione przez NFZ okazały się dla "Pulsu" zabójcze. Efekt: poradnia chirurgii klatki piersiowej (w ubiegłym roku w "Pulsie" udzielono ponad 600 porad) w całym województwie została tylko jedna - w Poznaniu, podobnie z hematologią dziecięcą (w ubiegłym roku poradnia w "Pulsie" udzieliła w niej prawie 500 porad) i kardiologią dziecięcą (ponad 800 porad w Pulsie w 2011r.) Z kolei do poradni neurochirurgicznej (465 porad w "Pulsie" w ubiegłym roku) trzeba się wybrać do Wyrzyska.

Z oferty "Pulsu" zniknęły również poradnie: diabetologii, hematologii, gastroenterologii (chorób żołądka i jelita grubego) leczenia bólu i kardiologii dziecięcej.

- Tu absurd, bo na terenie subregionu pilskiego nie ma żadnej poradni hematologii, a NFZ ma pieniądze na funkcjonowanie jej w naszym regionie, podobnie z leczeniem bólu. My tych specjalistów mamy, liczymy że NFZ ogłosi nowy konkurs i uda nam się podpisać kontrakty - mówi poirytowany dyrektor pilskiego "Pulsu".

W ostatnim dniu roku okazało się, że "Puls" traci trzy duże poradnie: nefrologiczną, onkologiczną i urologiczną, które w sumie w ubiegłym roku udzieliły ponad 7,5 tysiąca porad. W minionym tygodniu na stronie internetowej NFZ pojawiła się korekta komunikatu NFZ, która pozbawiła pilski "Puls" również kontraktu na neurologię.

- Poradnia przyjmowała już przez dwa dni! - oburza się dr Prałat.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się pacjenci, chcący skorzystać z poradni, które "Puls" stracił w ostatniej chwili.

- Na neurologię zarejestrowało się 700 pacjentów, na urologię 600 pacjentów, na onkologię ponad 200. Muszą poszukać sobie innych lekarzy, którzy ich przyjmą... - mówi dr. Prałat.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aż 14 poradni pilskiego "Pulsu" nie podpisało kontraktu z NFZ na rok 2012 - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto