Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cech Rzemiosł Różnych w Pile: przybywa fryzjerek i mechaników

Agnieszka Świderska
Cech Rzemiosł Różnych w Pile: egzamin na cukiernika
Cech Rzemiosł Różnych w Pile: egzamin na cukiernika Agnieszka Świderska
Cech Rzemiosł Różnych w Pile podpisał umowy z pracodawcami na przeszkolenie uczniów szkół zawodowych. Które zawody są najpopularniejsze?

Będzie nam przybywać fryzjerek i mechaników samochodowych, ubywać natomiast zegarmistrzów, krawców, szewców i szklarzy. Cech Rzemiosł Różnych w Pile kończy się już podpisywanie umów na naukę zawodu. Korzyści z takich umów mają obie strony. Uczeń trafia na praktyki do mistrza w swoim zawodzie, a właściciel zakładu może liczyć na refundację kosztów jego wyszkolenia po zdaniu przez niego egzaminu na czeladnika.

Tegoroczny ranking zawodów otwiera wspomniany już duet fryzjerki i mechanika samochodowego.
- Podpisano po 29 umów w tych zawodach - mówi Jan Janczewski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. - Dla porównania tylko po jednej umowie podpisano w zawodach rzeźnik wędliniarz, elektromechanik pojazdów samochodowych i tapicer.

>>> Zobacz też: Prezydent Piły wręczył nagrody najlepszym uczniom. Zobacz, kto je otrzymał

Łącznie Cech Rzemiosł Różnych w Pile podpisał już 115 umów na przeszkolenie uczniów pierwszych klas. 20 kolejnych czeka na podpisanie. Czeka między innymi dwóch chętnych na praktyki w zawodzie rusznikarz, którym trzeba znaleźć odpowiedniego mistrza. Łącznie z "pierwszakami" na praktykach zawodowych jest 376 uczniów. Swoje pierwsze zawodowe doświadczenie zdobywają w 114 zakładach zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile.

Po praktykach w innych "niezrzeszonych" miejscach są jedynie wykwalifikowanymi robotnikami. Z kolei nauka zawodu u "zrzeszonego" gwarantuje im, że na koniec nauki mogą przystąpić do egzaminu na czeladnika i dostać dyplom potwierdzający ich umiejętności w kilku językach.

Z takim właśnie dyplomem ruszy właśnie w świat osiemnastu cukierników, którzy niedawno zdawali egzamin. Jaki jest przepis na dobrego cukiernika?

- Musi być pasja, sumienność, dokładność i fantazja - zdradza złotowski cukiernik Franciszek Miedziński, współwłaściciel piekarni "Chrupek".

Zuzia Bednarek, Robert Wawrzyniak i Marcin Nowakowski z Wągrowca chcą pracować w wyuczonym zawodzie. Gdzie tkwi słodki sekret?

- Robisz coś z niczego, a to jest już sztuka - mówi Robert Wawrzyniak. - Dlatego to lubię.

O ile on czuje swoje powołanie, to gorzej z powołaniami w takich zawodach jak zegarmistrz, krawiec, szewc, dekarz, wulkanizator. Nie ma też chętnych do nauki w zawodzie szklarza, introligatora i fotografa. I chociaż nigdy nie zabraknie amatorów, którzy wykonają ślubne fotografie, to mogą pojawić się problemy, gdy nie będzie komu zrobić zdjęcia do dowodu czy paszportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cech Rzemiosł Różnych w Pile: przybywa fryzjerek i mechaników - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto