Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Komunalny w Pile nocą i z lotu ptaka. Jeszcze dzisiaj będzie tam spory ruch

Martin Nowak
Martin Nowak
Cmentarz Komunalny w Pile wyglądał niesamowicie 1 listopada nie tylko w dzień, ale także w nocy. Zobaczcie zdjęcia z krótkiego spaceru po nim, a także ogólny widok z lotu ptaka.

Cmentarz Komunalny w Pile

Od końca października na cmentarzach w regionie panuje spory ruch. Najwięcej ludzi można było spotkać przy grobach we Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. Wtedy także cmentarz w Pile pękał w szwach i wyglądał niesamowicie pięknie za sprawą palących się zniczy. Z tego powodu udaliśmy się na krótki wieczorny spacer po cmentarzu. Ludzi było bardzo dużo.

Dzisiaj (2listopada) będzie podobnie. Od rana bramy cmentarne nie zamykają się. Ci wszyscy, którzy wczoraj nie zdążyli odwiedzić grobów bliskich, robią to dzisiaj.

O cmentarzu

Cmentarz komunalny w Pile przy ul. Motylewskiej powstał w 1964 roku. Pierwsze pochówki odbyły się w styczniu 1965 roku.

Cmentarz jest bardzo duży. Nie brakuje na nim szczególnych miejsc pamięci.

- Na cmentarzu komunalnym znajduje się ponadto miejsce pamięci pierwszych pilan – pochowane są tam szczątki kilkunastu osób, przeniesione z odkrytego u zbiegu ulic 11 Listopada i 14 Lutego fragmentu średniowiecznego cmentarza, gdzie najprawdopodobniej ostatnie groby pochodziły z około połowy XV wieku. W pobliżu grobu pierwszych pilan znajdują się Krzyż Katyński oraz obeliski upamiętniające nazwiska ofiar, oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych w czasie II Wojny Światowej w Katyniu, Miednoje, Kozielsku, Starobielsku, Charkowie. Tuż obok obelisków znajduje się kamień z tablicą poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Żołnierzy Armii Krajowej. Ponadto, przy bramach cmentarza od ul. Motylewskiej i od ul. Przemysłowej widnieją tablice okolicznościowe związane z setna rocznicą Powstania Wielkopolskiego, mówiące o tym, że na cmentarzu spoczywają Powstańcy Wielkopolscy 1918/1919 żołnierze Wojska Polskiego oraz uczestnicy misji pokojowych ONZ. Na nagrobkach Powstańców Wielkopolskich umieszczono medaliony z Krzyżem Powstańczym -

czytamy na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto