Cud czy nauka? Zdecydowanie to drugie, choć efekty bywają niewiarygodne

Materiał promocyjny Salonu Optycznego "Piękne Oczy"
Znakomite efekty terapii wzrokowej Cud czy nauka? Zdecydowanie to drugie, choć efekty bywają niewiarygodne. W wyniku rzetelnego, popartego wiedzą i doświadczeniem procesu, wysokiej klasy specjaliści z Salonu Optycznego „Piękne Oczy” osiągają spektakularne rezultaty. Mowa o terapii wzrokowej. Czym jest, na czym polega, w jakich przypadkach należy ją zastosować i jakie są wyniki – o tym wszystkim w rozmowie z Optometrystą doktorem Jackiem Zablem.

Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, odbieramy nim 80% bodźców, a tymczasem większość z nas nie ma świadomości, że dzięki terapii wzrokowej można go bardzo usprawnić.

To prawda, często elementy terapii wzrokowej stosuje się np. w sporcie. Dzięki nim możliwa jest bardzo precyzyjna i szybka percepcja i lepsza koordynacja, poszerza się też pole widzenia. Najlepszym przykładem jest futbol, gdzie skupiony na piłce zawodnik, może też jednocześnie dostrzegać innych piłkarzy na boisku i precyzyjnie potrafi dograć piłkę. Warto jednak podkreślić, że każdy z nas powinien ćwiczyć oczy, żeby spowolnić pogarszanie się wzroku. Tym bardziej, że w obecnych czasach oczy są bardzo przeciążone nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

To ważna informacja dla nas wszystkich, ale przede wszystkim terapię wzrokową stosujemy w przypadkach anomalii widzenia. Mamy przecież problemy nie tylko z ostrością, ale też wiele innych.

Tak. Terapia wzrokowa przynosi doskonałe rezultaty w przypadku zeza czy innych zaburzeń widzenia obuocznego. Dzięki ćwiczeniom i utrwalaniu prawidłowych funkcji możemy kontrolować prawidłowe ustawienie oczu. Odbywa się to bez interwencji chirurgicznej czy nawet leków. To jest proces długi i żmudny, ale daje fenomenalne skutki. Za pomocą terapii znakomicie poprawić możemy niedowidzenie, stereopsje i widzenie przestrzenne, poprawić ruchy oczu, usprawnić akomodację, poprawić koordynacją wzrokowo-motoryczną.

Terapia wzrokowa przynosi najlepsze efekty u dzieci, u których mózg jest plastyczny, a wada nieutrwalona. Ale niestety dzieci nie zgłaszają anomalii wzrokowych, bo nie wiedzą, jak powinny prawidłowo widzieć. W takim razie na jakie symptomy mają zwrócić uwagę rodzice?

Przede wszystkim należy skontrolować proces widzenia u specjalisty i to na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Im szybciej wada zostanie wykryta, tym łatwiej doprowadzić do prawidłowego rozwoju wzroku u dziecka. A co powinno zaniepokoić rodziców? Na przykład zamykanie jednego oka czy pocieranie oczu, bóle głowy, słaba koordynacja motoryczna, u dzieci starszych problemy z pisaniem i czytaniem, a nawet brak koncentracji czy ogólne zmęczenie. Problemy z nauką są często mylnie diagnozowane jako np. dyslekcja, a mogą wynikać z nieprawidłowego widzenia.

Skoro już wiemy, co powinno nas zaniepokoić, jaki powinien być kolejny krok?

Natychmiast należy zgłosić się do specjalistów. W naszym Salonie podchodzimy do pacjenta holistycznie, bo przynosi to najlepsze efekty. W jednym miejscu mamy okulistów, optometrystów, terapeutów i optyków. Współdziałając możemy zadbać o prawidłowy rozwój wzrokowy, co ma istotny wpływ na całościowy rozwój człowieka.

Jeśli już anomalia widzenia zostanie wykryta, to co dzieje się dalej?

Dobiera się program terapeutyczny i podkreślam, jest on dobierany indywidualnie do każdego dziecka. Terapia wzrokowa jest zestawem ćwiczeń prowadzonych przez terapeutę, pod kontrolą optometrysty. Odbywa się to w specjalnie przygotowanym i wyposażonym gabinecie, ale też w domu. W przypadku terapii wzrokowej bardzo ważna jest współpraca z rodzicami. Otrzymują oni odpowiedni zestaw ćwiczeń do codziennego stosowania, a raz w tygodniu przyjeżdżają na terapię do naszego gabinetu.

Skupiamy się na dzieciach, ale czy dorośli z zaburzeniami widzenia również mogą zostać poddani terapii?

Mogą, aczkolwiek z wielu powodów jest to dużo trudniejsze. Dlatego przy każdej okazji apelujemy do rodziców, by kontrolowali wzrok swoich dzieci, dzięki czemu jako dorośli będą mogli cieszyć się dobrym widzeniem.

Wady często nie są widoczne, co u osób dorosłych może wskazywać na zaburzenia widzenia?

Szybkie męczenie oczu, ogólne przemęczenie, bóle głowy, ale też dyskomfort przy pracy na komputerze czy problemy z prowadzeniem samochodu po zmroku.

Do wyobraźni zawsze przemawiają konkretne przykłady. Możemy podać takie najbardziej spektakularne?

W naszej terapii mamy bardzo wiele przykładów doskonałych efektów, ale ja najlepiej pamiętam pierwszy, z początków mojej pracy. To kilkuletnia Jagoda, której zdiagnozowano problem zezowy i dzięki ćwiczeniom udało się wyprowadzić ze stałej esotropii. To był wzruszający moment, gdy jej mama przywiozła nam zdjęcie, na którym córka pierwszy raz miała prawidłowo ustawione oczy bez okularów.

Życzę jak najwięcej takich sukcesów i dziękuję za rozmowę

Zapraszamy do Salonu optycznego "Piękne Oczy" - https://www.facebook.com/OptykPila

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto