Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma fotowoltaiczna w Jastrowiu oficjalnie otwarta. To pierwsza taka w całej Polsce!

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Powstała w bardzo szybkim tempie (pół roku) i pracuje już od jakiegoś czasu, ale na oficjalne otwarcie musiała poczekać do poniedziałku 13 czerwca. Podczas uroczystości w Jastrowiu pojawiło się sporo gości m.in. posłowie Suski i Piechowiak. Wszyscy są pod wrażeniem farmy fotowoltaicznej. Widzą w niej przyszłość.

Farma fotowoltaiczna w Jastrowiu

Grupa Enea zbudowała farmę fotowoltaiczną w Jastrowiu (powiat złotowski), która jest pierwszą taką inwestycją na arenie krajowej. Jakie korzyści niesie za sobą jej uruchomienie?

Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu ruszyła we wrześniu 2021 r. Już w marcu 2022 r. farma rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Natomiast ostatnie zadania wykończeniowe zakończono w czerwcu 2022 r. Koszt inwestycji wyniósł ok. 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do Gminy Jastrowie.

Łączna powierzchnia paneli Farmy Jastrowie to 14,4 tys. m2, a wszystkie moduły wykonane w technologii Si-Mono ważą 161 ton. Do połączenia całej instalacji wykorzystano 50 km kabli. Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię ok. tysiąca gospodarstw domowych.

Farma Jastrowie została oficjalnie otwarta podczas wydarzenia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

- Inwestycja Grupy Enea w farmy fotowoltaiczne pokazuje i potwierdza, że będziemy przekształcać naszą energetykę w zeroemisyjną. To również zapowiedź unowocześnienia naszej gospodarki, wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, aby Polska rozwijała nowoczesną energetykę. Myślę, że kolejnymi krokami będą fabryki paneli fotowoltaicznych, tak abyśmy nie musieli ich sprowadzać. Chcemy być w tym zakresie samowystarczalni i uważam, że jest to w naszym zasięgu. Wszystko to pokazuje, że Polska idzie w dobrym kierunku i energii nam nie zabraknie -

powiedział poseł Marek Suski przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

- Inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym z projektów farmy fotowoltaicznej zrealizowanym w Grupie Enea wpisującym się w naszą Strategię Rozwoju. Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy - liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea. Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea -

podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

W tym roku Enea Nowa Energia planuje sfinalizowanie kolejnych inwestycji fotowoltaicznych. W Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim powstanie instalacja o łącznej mocy 6,607 MW złożona z 7 generatorów fotowoltaicznych. Natomiast farma fotowoltaiczna Likowo w gminie Płoty (województwo zachodniopomorskie) będzie mieć ok. 1 MW mocy. Z kolei farmy Lubno I i II powstaną w gminie Lubiszyn (województwo lubuskie) i będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów.

- Ten najnowszy, ukończony projekt inwestycyjny Enei Nowa Energia w Jastrowiu pokazuje, jak dobre efekty przynosi współpraca z samorządami. Dzięki zaangażowaniu się w projekt zarówno burmistrza Jastrowia Piotra Wojtiuka, jak i władz powiatu złotowskiego i województwa wielkopolskiego, możemy cieszyć się dzisiaj z nowej farmy, która zasili sieci energetyczne zieloną energią -

podkreśla Krzysztof Czaban, prezes Enei Nowa Energia.

Na dobrą współpracę z Grupą Enea przy okazji realizacji inwestycji, zwrócił uwagę burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk:

- Cieszę się, że Enea Nowa Energia, zainwestowała na terenie gminy Jastrowie. Finalizujemy dziś ważną inwestycję, która przyniesie naszej gminie nie tylko wartość dodaną w postaci podatków, ale również zyskujemy status gminy w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w Gminie i Mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia -

zaznaczył Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Poseł Grzegorz Piechowiak natomiast tak skomentował wydarzenie:

- Otwierana dziś farma fotowoltaiczna w Jastrowiu to przykład doskonałej współpracy samorządu gminnego, powiatowego i spółki Enea Nowa Energia. Na północy Wielkopolski tworzymy korzystny klimat dla tego typu inwestycji. W drodze jest kolejna – o mocy 10 MW. Z korzyścią dla nas i dla klimatu.

Enea Nowa Energia zapowiadają dalszy wzrost potencjału wytwórczego pochodzącego m.in. z farm fotowoltaicznych. Część z projektów powstaje w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”. Celem jego są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii, przeprowadzane we współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto