Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galopujące bezrobocie, piłkarskie sukcesy i śmierć kapłana. Tygodnik Pilski, 1991 rok

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Kryzys pracy sięgał zenitu. Liczba bezrobotnych rosła z dnia na dzień. Na dodatek notowania województwa pilskiego były najniższe w kraju. Niewielkim pocieszeniem dla mieszkańców okazały się wydarzenia piłkarskie. W Pile biało - czerwoni ograli Anglię, a w Chodzieży Polonia dorównywała wielkiemu Zawiszy. Niestety, dużą część pilskiego środowiska bardzo zasmuciła śmierć niezwykle cenionego kapłana i poety, Stanisława Olędzkiego.

Nr 613, 20.10.1991 r.

W minioną niedzielę piłkarze Zawiszy Bydgoszcz, zajmujący aktualnie czwarte miejsce w ekstraklasie przerwali zwycięską passę tegorocznej rywalizacji Pucharu Polski – chodzieskiej Polonii. Goście swoją wyższość udowodnili jednak dopiero w rzutach karnych. Blisko cztery tysiące widzów było świadkami interesującego meczu pomimo trudnych warunków atmosferycznych. (…) W sumie zasłużenie awansował I-ligowiec, ale podopiecznym Henryka Miłoszewicza należy się wielkie uznanie i słowa pochwały za niespodziewany awans do 1/8 PP. O piłkarzach Polonii będzie jeszcze długo głośno i to nie tylko w Chodzieży. (Krzysztof Lewandowski)

Nr 614, 27.10.1991 r.

„Jeśli chcesz zmienić teraz miejsce zamieszkania, za żadne skarby nie wybieraj województw: ostrołęckiego, rzeszowskiego, ciechanowskiego, włocławskiego lub pilskiego. To

.” (…) Powyższy fragment jest początkiem artykułu pt. „Uciec spod Piły”, zamieszczonego w nr 42 poznańskiego tygodnika „Wprost”. Jego autorzy – Mariola Balicka i Maciej Łuczak, posługując się czterema wskaźnikami: bezrobocia (…), tempa pracy oraz przeciętnych wynagrodzeń - podjęli się trudu określenia naszego standardu życia w 1991 roku. Dla mieszkańców województwa pilskiego to opracowanie jest szokujące! Aż trudno uwierzyć – w Pilskiem polska bieda jest najbardziej dokuczliwa! (…) Pilskie w tym rankingu zajęło ostatnie miejsce! W poszczególnych rankingach również wypadliśmy gorzej niż źle – trzy razy (tempo wzrostu bezrobocia, liczba bezrobotnych na jedną ofertę oraz przeciętne płace) plasowaliśmy się w ostatniej dziesiątce, a raz (wskaźnik bezrobocia) w przedostatniej.

Nr 616, 10.11.1991 r.

Utworzona w tym roku spółka „Telekom – Piła” zamierzająca w znacznym stopniu rozwinąć sieć telekomunikacyjną naszego województwa swego czasu wystosowała zaproszenia współpracy do jedenastu największych i najbardziej znanych firm światowych. Jak się dowiadujemy, większość z nich przysłała swe oferty. Wprawdzie przed opublikowaniem wyników tego – w pewnym sensie – przetargu nie możemy podać nazw tych firm, interesująca wydaje się być jednak wiadomość, iż wszystkie te oferty są bardzo korzystne dla polskiej strony. Przede wszystkim w prezentowanych tam kalkulacjach ceny założenia jednego aparatu telefonicznego mogą być porównywalne z tymi, jakie pobiera dotychczasowy monopolista, poza tym w swych ofertach każda z firm uwzględniła warunek stawiany przez polską stronę, by w jak największym stopniu wykorzystać do współpracy polskie przedsiębiorstwa. (l)

Nr 617, 17.11.1991 r.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z lotniska wojskowego w Pile będą mogły także korzystać osoby cywilne. Tym samym powstały warunki do zorganizowania i wykorzystania tego obiektu dla przewozów towarowych i być może pasażerskich. (…) Inicjatorom przedsięwzięcia marzy się zorganizowanie na obszarze lotniska usług cargo i utworzenie składu celnego. Wierzą, że Piła i województwo zyskałyby na tym. Nie bez znaczenia byłoby funkcjonowanie takiego obiektu dla sąsiednich regionów. (s)

Nr 618, 24.11.1991 r.

Ponad dziesięć tysięcy widzów zgromadzonych na okazałym pilskim stadionie stworzyło w ubiegły wtorek wspaniałą atmosferę podczas ostatniego meczu eliminacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy, w którym spotkali się piłkarze Polski i Anglii. Zespół biało – czerwonych zrewanżował się kibicom doskonałą – szczególnie w II połowie – grą i pokonał Wyspiarzy 2:1 (1:0). Tym samym podopieczni trenera Janusza Wójcika odnieśli szóste zwycięstwo i z kompletem punktów wygrali w grupie VII. (…) Naszym zdaniem drużyna ma ogromne możliwości i może dużo zdziałać w turnieju olimpijskim w Barcelonie, o ile pomyślnie przebrnie przez baraże, czego wypada tym młodym chłopcom życzyć. (Krzysztof Lewandowski)

Nr 619, 1.12.1991 r.

Zmarł ksiądz Stanisław Olędzki. Zmarł nagle, na zawał serca. 15 listopada w Kobylnicy koło Słupska, gdzie od ponad roku prowadził działalność katechetyczno – wychowawczą. Nosił tam jednak – jak sam zwykł mawiać - „wszystkie nasze dzienne sprawy”. Sprawy swych licznych przyjaciół z Piły, z którymi zżył się ogromnie w ciągu dwunastu lat pobytu w Pile. Żegnał ich ze ściśniętym sercem w pamiętnym sierpniu ubiegłego roku, kiedy to na życzenie swych przełożonych musiał opuścić swą ukochaną Piłę. (…) Ksiądz poeta Stanisław Olędzki przeżył tylko 45 lat. Ciszę po jego nagłym odejściu łagodzi pamięć. Dobra i ciepła pamięć. Nie tylko w „Testamencie przedostatnim”. Ta w sercu. (Zuzanna Przeworska)

Nr 620, 8.12.1991 r.

Jest źle, będzie jeszcze gorzej. Dziś w Pilskiem na cztery osoby czynne zawodowo przypada jedna bezrobotna. 15 listopada wszystkich osiem Rejonowych Biur Pracy z terenu województwa zanotowało 33.859 osób bezrobotnych. RBP mogły im w tym czasie zaproponować zaledwie 170 ofert pracy! Według danych z 30 września najgorzej jest w rejonie Wałcza 18,6 procent bezrobotnych i Złotowa – 17,7; w mieście Wągrowiec – 20, wreszcie w miastach – gminach: Człopa – 23, Jastrowie – 21,4 i Okonek – 20,6. Najniższą stopą bezrobocia mogą się pochwalić rejony Chodzieży – 11,3 proc. i Czarnkowa – 13,2. W sumie w tym roku bezrobocie wzrosło niemal dwukrotnie. (…) Sytuacja powoli zaczyna się wymykać spod kontroli. Z wyjątkiem środków finansowych przeznaczanych na wypłaty zasiłków nie ma pieniędzy już na nic. (…) Do końca roku będzie jeszcze gorzej. (…) Wejdzie też nowa ustawa „O zatrudnieniu i bezrobociu”. Z chwilą gdy zacznie ona obowiązywać, najprawdopodobniej wzrośnie liczba bezrobotnych nieposiadających prawa do zasiłku. W końcu września liczba ta wynosiła 21,8 proc. wszystkich bezrobotnych. (kor)

Nr 620, 8.12.1991 r.

O otwarciu nowej Szkoły Podstawowej nr 12 informowaliśmy w poprzednim numerze. (...) Pierwotnym przeznaczeniem obiektu było przedszkole. Jednak później stwierdzono, że szkoła jest w Pile bardziej potrzebna i planowano utworzenie w nim filii SP nr 4. W końcu wojewódzkie władze oświatowe postanowiły zorganizować samodzielną placówkę. Oddanie do użytku tej szkoły jest tym bardziej godne odnotowania, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju placówka na Podlasiu. (…) Szkoła Podstawowa nr 12 będzie więc nietypową szkołą w Pile, przeznaczoną jedynie dla uczniów z klas 1-3. (boż)
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto