Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie można podzielić się krwią w Pile i dlaczego warto to zrobić? Odpowiada Michał Sokołowski z RCKiK w Poznaniu

Martin Nowak
Martin Nowak
fot. Pexels.com, zdjęcie poglądowe
Jak ważne jest dzielenie się krwią, kto i gdzie może zrobić to w Pile? Na te i inne pytania odpowiada Michał Sokołowski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

W Pile od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o oddawaniu krwi. Powstaje wiele akcji m.in. próby bicia rekordu w ilości oddanej krwi. Czym jest to spowodowane?

- Bardzo się cieszymy, że temat oddawania krwi jest ważny dla mieszkańców Piły oraz władz lokalnych, które wspierają różne inicjatywy.

Czy pilanie zdają egzamin? Widać to, że coraz chętniej dzielą się krwią?

- Pilanie chętnie odwiedzają nasz oddział w Pile, jednak musimy pamiętać, że potrzeby szpitali są bardzo duże. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost ilości wydawanych składników krwi do szpitali, co przekłada się na naszą jeszcze bardziej intensywną pracę. Od marca 2021 roku pracujemy w nowej lokalizacji przy al. Wojska Polskiego 43, wprowadziliśmy również możliwość oddawania osocza metodą plazmaferezy.

Co jeszcze można poprawić?

- My - pracownicy Centrum pracujemy nad tym, żeby każda wizyta dawcy odbyła się sprawnie, profesjonalnie i w przyjemnej atmosferze. Chcemy, żeby dawcy do nas wracali, przyprowadzając znajomych, przyjaciół. A jeśli chodzi o mieszkańców Piły i okolic - chcielibyśmy, żeby do naszego Oddziału codziennie była "długa kolejka" dawców.

Gdzie w Pile można oddać krew?

- Czekamy na wszystkich chętnych w Oddziale przy al.Wojska Polskiego 43. Dla wygody dawców wprowadziliśmy internetową rezerwację terminów wizyty. Zapraszamy również do oddawania krwi w mobilnych punktach tzw. krwiobusach, które regularnie goszczą w Pile. Plan ich wyjazdów można sprawdzić na stronie https://www.rckik.poznan.pl/najblizsze-wyjazdy__.

Kto może zostać dawcą krwi i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

- Osoba, która zgłasza się do oddania krwi powinna być zdrowa. Jest to szczegółowo weryfikowane na podstawie wypełnionego przez dawcę kwestionariusza, przeprowadzonych badań laboratoryjnych i wywiadu oraz badania lekarskiego. Musimy pamiętać, że naczelną zasadą w krwiodawstwie jest bezpieczeństwo chorego, który otrzyma składniki krwi oraz bezpieczeństwo dawcy, który oddaje krew.

W jakim przedziale wiekowym znajduje się największa grupa dawców krwi w powiecie pilskim? Są to przede wszystkim kobiety czy mężczyźni?

- Około 60% krwiodawców to mężczyźni w przedziale wiekowym 30-40 lat. Bardzo się cieszymy, że w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba pań, zgłaszających się do oddania krwi. Mamy nadzieję, ze do grona krwiodawców dołączy jak najwięcej osób młodych, wchodzących dorosłe życie, dlatego tez regularnie organizujemy akcje pobierania krwi w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach.

Jakie płyną korzyści z bycia dawcą krwi?

- Każdemu Honorowemu Dawcy krwi przysługuje ekwiwalent kaloryczny, usprawiedliwienie nieobecności w pracy/szkole w dniu oddania krwi oraz kolejnym kalendarzowym. Oddając krew jesteśmy regularnie poddawani badaniom lekarskim, mamy wykonywane badania laboratoryjne, czyli możemy być pewni, że jesteśmy zdrowi. Myślę jednak, że najcenniejszą korzyścią jaka można sobie wyobrazić jest poczucie, że uratowaliśmy komuś życie!

Czy w wakacje szczególnie potrzebna jest krew?

- Okres wakacji i urlopów jest trudniejszym czasem dla służby krwi. Każdy z nas chce odpocząć, wyjechać; studenci też w dużej mierze wyjeżdżają z miasta, a szpitale pracują tak samo, przeprowadzają zaplanowane zabiegi operacyjne, oprócz tego dochodzą nagłe sytuacje ratowania życia.

Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?

- Stan naszego banku krwi przedstawiają tzw. "kropelki" na naszej stronie. Pamiętajmy, sytuacja zmienia się dynamicznie - jednego dnia kropelka oznaczają daną grupę jest pełna, a kolejnego już nie. Krew i jej składniki potrzebne są w szpitalach przez okrągły rok . Dlatego prosimy dawców o świadome oddawanie krwi - tzn. jeżeli jest to możliwe o przełożenie oddania krwi o 2-3 tygodnie, jeżeli zapasy naszej grupy krwi są w danej chwili wysokie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto