Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gęste mgły nocą i o poranku. Trudne warunki na drogach w powiecie pilskim

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
W ostatnich dniach towarzyszyły nam gęste mgły, które bardzo utrudniały ruch drogowy

Mgła powstaje w wyniku kondensacji, czyli skraplania, pary wodnej w atmosferze. Tyle tytułem wstępu. Ograniczona widoczność na drodze była w ostatnich dniach niebezpieczna jeszcze bardziej, ze względu na wzmożony ruch. Wiele osób ruszyło albo ruszy w podróż, by odwiedzić groby swoich najbliższych w czasie Wszystkich Świętych. Jak dowiadujemy się w KP PSP w Pile, w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano zdarzenia na drogach w naszym regionie.

- Wczoraj wieczorem około godziny 21:45 na obwodnicy Wyrzyska doszło do kolizji czterech aut, w tym pojazdu ciężarowego. Nikt nie odniósł obrażeń - informuje mł. bryg. Paweł Kamiński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Jak jeździć we mgle?

Internet pełen jest poradników na ten temat. Najczęściej zaczynają się od wskazania, by zadać sobie pytanie: "Czy podróż w takich warunkach jest absolutnie konieczna?". Jeżeli tak, przygotowanie do niej powinniśmy zacząć jeszcze zanim usiądziemy za kierownicą.

Jak wiadomo, gdy ograniczona jest widoczność na drodze, kluczowe staje się, żebyśmy to my byli widoczni. Stąd warto skontrolować, czy wszystkie światła w naszym samochodzie są czyste i sprawne, zwłaszcza te przeciwmgielne. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w światła do jazdy dziennej, które uruchamiają się automatycznie, pamiętajmy, by w taki dzień włączyć światła mijania, które w gęstej mgle będą bardziej widoczne. Używanie świateł drogowych może nie być najlepszym pomysłem. Ich snop światła odbija się od mgły, co nie polepsza widoczności.

Jeżeli mgła jest bardzo gęsta można włączyć też światła przeciwmgielne. Warto w tym momencie podkreślić, że powinno się ich używać jeżeli widoczność spadła poniżej 100 m. Dotyczy to zarówno świateł przeciwmgłowych przednich jak i tylnych. Często na drogach, zwłaszcza po zmroku można spotkać wiele aut, których kierowcy odpalają pełen zestaw oświetlenia, nawet przy najmniejszym ograniczeniu widoczności wywołanym przez mgłę. To może spotkać się z konsekwencjami ze strony policji. Przede wszystkim jednak może oślepiać innych użytkowników drogi.

Kolejna ważna kwestia to ograniczenie prędkości w takich warunkach oraz zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas auta. Nawet jeżeli znamy daną trasę, nie możemy być pewni, czy coś się na niej nie wydarzyło. Karambole zdarzają się zazwyczaj w takich warunkach, gdy jedne auta najeżdżają na drugie, ponieważ dopiero w ostatniej chwili ich kierowcy dostrzegają, że na drodze doszło do niebezpiecznej sytuacji. Na hamowanie z wyższej prędkości może być wtedy zbyt późno, gdy zagrożenie pojawi się nagle. Warto ją ograniczyć, jednak również nie do tego stopnia, by tamować ruch, zmuszając innych do wyprzedania nas. Taka sytuacja też jest niebezpieczna.

Pomóc może też słuch. Radzi się, by we mgle nieco uchylić szybę. Pozwoli to lepiej słyszeć co się dzieje na drodze. Na kursach prawa jazdy uczy się m.in., by w gęstej mgle co jakiś czas dawać autem sygnały dźwiękowe za pomocą klaksonu ostrzegając innych kierowców o naszej obecności na trasie.

Ponadto radzi się kontrolowanie temperatury powietrza. Jeżeli zacznie spadać, może zrobić się ślisko, bo na jezdni pojawi się cienka warstwa lodu, z którą nawet opony zimowe nie zawsze sobie poradzą.

Charytatywne zakończenie auto sezonu w Pile na parkingu gale...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto