Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Wyrzysk w tym Osiek nad Notecią na zdjęciach sprzed 30 lat. Pamiętacie ulice i miejsca z tamtych czasów?

Martin Nowak
Martin Nowak
Fotograf Daniel Cichy, co jakiś czas, zabiera nas w podróże do przeszłości. Tym razem, znajdziemy się w gminie Wyrzysk - równo trzy dekady temu. Zobaczcie, jak tam wtedy wyglądało!

Wyrzysk trzy dekady temu

Wyrzysk to pięknie położona malownicza miejscowość, w której nie brakuje zieleni. W jej ścisłym centrum znajduje się park ze stawem, gdzie żyje wiele zwierząt m.in. dzikie kaczki, które na co dzień dokarmiają mieszkańcy.

30 lat temu teren gminy Wyrzysk zjeździł ze swoim aparatem Daniel Cichy. Już wtedy był uznanym i cenionym fotografem. Miał za sobą dziesięć lat pracy w zawodzie, dwie indywidualne wystawy i liczne nagrody na koncie. Po latach "dokopał się" do tych zdjęć w swoim bogatym archiwum. Co możemy na nich zobaczyć? Ano ulice Wyrzyska, jego ścisłe centrum i ludzi, a także m.in. kadry z Osieka nad Notecią.

Historia Wyrzyska

Pierwsza zachowana wzmianka o miejscowości Wyrzysk - jak czytamy na stronie internetowej Gminy Wyrzysk - pochodzi z roku 1326 i występuje w tzw. Kodeksie Wielkopolskim. Data lokalizacji miasta nie jest pewna, jednak księgi grodzkie poznańskie informują o sprzedaży „czwartej części miasta Wyrzysk dokonanej w 1450 roku, ale miastem na prawach magdeburskich został w 1565 roku. W latach 1744 – 1768 istniały w Wyrzysku dwa place targowe, młyn, tartak i folusz, co było zasługą rodu Rydzyńskich, szczególnie Wojciecha Rydzyńskiego, wodza konfederatów barskich w Wielkopolsce, który dbał o rozwój miasta i doprowadził do ponownego nadania mu praw miejskich w 1772 roku.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres gospodarczego i społecznego rozwoju miasta, to budowa szpitala, domu dziecka i obiektów mieszkalnych, do czego bardzo przyczynił się starosta Ludwik Muzyczka.

- Okupacja niemiecka podczas II wojny światowej przyniosła mieszkańcom tej ziemi straszliwe cierpienia i ogromne straty. Hitlerowcy wymordowali większość inteligencji i duchowieństwa. Wyzwolenie Wyrzyska nastąpiło 27 stycznia 1945 r. Po wojnie doszło do podziału władz politycznych, które mieściły się w Nakle nad Notecią. Administracja osadzona była w Wyrzysku. W latach 70 nastąpił rozwój budownictwa mieszkaniowego, dzięki czemu na trasie do Osieka nad Notecią powstawały nowe osiedla. W latach 80-tych doszło do elektryfikacja trasy PKP Piła-Bydgoszcz.

Powiat wyrzyski został zlikwidowany w 1975 roku. Od 1999 roku Wyrzysk należy do województwa wielkopolskiego i jest częścią powiatu pilskiego.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto