Ich działania są godne uwagi

Artykuł sponsorowany
Druga edycja Konkursu „Działania Godne Uwagi” już za nami. W ramach Konkursu wyłoniono i nagrodzono najciekawsze inicjatywy zrealizowane przez organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i inne podmioty ekonomii społecznej z całej Wielkopolski. W odpowiedzi na Konkurs napłynęło 112 zgłoszeń, w tym 16 z subregionu pilskiego.

Zgłoszone do Konkursu działania, były oceniane przez Kapitułę, w skład której weszli reprezentanci Zarządu Centrum PISOP – organizatora Konkursu, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (m.in. Aleksandra Kowalska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Ewa Superczyńska – dyrektor Ośrodka Doskonalenia w Poznaniu, Piotr Głowski – Prezydent miasta Piły) oraz mediów (Katarzyna Dobroń – dziennikarka Polska Głos Wielkopolski, Grażyna Korzeniowska – dziennikarka Radia Merkury, Daniel Pajączkowski z TVP Poznań). „Kapituła oceniała wszystkie działania przyznając punkty za innowacyjność, skalę działania, stopień zaangażowania mieszkańców oraz korzyści społeczne jakie przyniosła realizacja danego działania” – mówi Weronika Bota z Centrum PISOP. „Swojego wyboru dokonali także internauci głosując za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku” – dodaje W. Bota. W sumie z całej Wielkopolski wyróżniono 25 inicjatyw, w tym cztery inicjatywy z subregionu pilskiego wyłonione przez Kapitułę oraz w głosowaniu internetowym. „Subregion pilski wyróżnił się na tle innych. To właśnie tutaj nagrodzono podwójnego laureata, który zdobył zarówno nagrodę przyznawaną przez Kapitułę jak i nagrodę internautów” -uzupełnia W Bota. Wyróżnieni odbierali statuetki i dyplomy podczas uroczystej Gali Konkursu „Działania Godne Uwagi”, która odbyła się 17 marca w Poznaniu.

Wśród laureatów z subregionu pilskiego znalazły się inicjatywy:
- „Ceramiczny street art” - działanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Na Górze. Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy, które umożliwiają wszystkim osobom samodzielny i zwiększony dostęp do różnorodnych form rozwoju osobowościowego, fizycznego i społecznego. Działając od 2007 roku organizacja aktywnie realizuje projekty włączające w działania dzieci, młodzież, seniorów, osoby niepełnosprawne intelektualnie jak i fizycznie. Jak mówi Danuta Drzewiecka-Piechowiak, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia – „poprzez realizację działania Ceramiczny street art chcieliśmy w atrakcyjny sposób przypomnieć historię ciekawych miejsc w naszym mieście. Z satysfakcją przyznajemy, że nam się to udało. Uaktywniliśmy społeczność lokalną. Powstała grupa osób chętnych do dalszych działań”. Projekt „Ceramiczny street art” ściśle nawiązuje do zakładów porcelany i porcelitu, które funkcjonowały w Chodzieży dając zatrudnienie mieszkańcom. „Czasy świetności zakładów to już historia, ale wielu obecnych seniorów, niegdyś tam pracujących z sentymentem wspomina ten okres, dlatego postanowiliśmy włączyć w działania zarówno seniorów jak i młodzież” – dodaje D. Drzewiecka-Piechowiak. W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty ceramiczne gdzie projektowano i lepiono z gliny prace nawiązujące do najnowszej historii wybranych miejsc w Chodzieży. „Istotną rolę odegrali seniorzy, którzy pokazali młodzieży jak na przestrzeni ich życia zmieniło się nasze miasto” mówi D. Drzewiecka-Piechowiak. W efekcie powstało 7 ceramicznych ekspozycji, które oglądać można w przestrzeni miejskiej, są to m.in. wielki dzbanek, znak drogowy PKS, płaskorzeźba Lokomotywa, dzwonki, wielka konewka, regał do wymiany książek oraz figurki i płaskorzeźby zwierząt. Własnoręcznie ulepione z gliny prace ulokowane w różnych miejscach w mieście nawiązują swoją treścią do tego co było w danym miejscu 20,30 a nawet 50 lat temu. Ekspozycje ceramiczne uatrakcyjniły otoczenie, turyści śledzą, gdzie zostały umiejscowione np. przy dawnym oddziale bibliotecznym dla dzieci postawiony został regał na książki, którym opiekują się panie bibliotekarki i który cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Kapituła Konkursu „Działania Godne Uwagi” doceniła ten ciekawy pomysł na uliczne działania z mieszkańcami stanowiącymi grupę międzypokoleniową. Choć realizacja projektu została już zakończona, organizatorzy i chętne osoby spotykają się nadal i już planują kolejne wydarzenie. Działania śledzić można na profilu „Ceramiczny street art – Chodzież” na facebooku (https://www.facebook.com/pages/Ceramiczny-street-art-Chodzie%C5%BC/689180941123742?fref=ts).
Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Pile otrzymało nagrodę za realizację działania „Uczymy z przyjemnością! – pomoc dzieciom i młodzieży w nauce – wolontariat”. Stowarzyszenie zajmuje się promocją wolontariatu i prowadzeniem biura pośrednictwa pracy dla wolontariuszy. Realizacja nagrodzonego projektu opierała się przede wszystkim na działaniach wolontariuszy, którzy pomagali w nauce słabszym, potrzebującym uczniom z najróżniejszych środowisk. Rozwiązanie jakie oferuje pilski wolontariat to dyskretna pomoc w nauce – nie każdemu z łatwością przychodzi zwrócenie się z prośbą o wyjaśnienie, gdy czegoś się nie umie lub nie rozumie. „W ciągu dwóch lat realizacji projektu z naszej pomocy skorzystało sześć szkół podstawowych, w których dzieci pracowały z wolontariuszami zarówno grupowo, jak i indywidualnie – rozpoczynając kontakt od zabawy, wspólnych zajęć plastycznych, przechodząc do pomocy w lekcjach i indywidualnych korepetycji” – mówi Grażyna Dobosz pełniąca funkcję skarbnika w Stowarzyszeniu. Wolontariusze pracowali w szkołach, ośrodku szkolno-wychowawczym, domu dziecka, świetlicach, wyjątkowo w domu podopiecznego. To głownie uczniowie gimnazjów, szkół średnich, studenci, ale także seniorzy, osoby pracujące zawodowo – każdy z nich został odpowiednio przygotowany do pracy z dziećmi i młodzieżą. Wolontariusze mogą pochwalić się swoimi sukcesami edukacyjnymi, dzięki ich wsparciu uczestnicy korepetycji zadawali poprawki przedmiotów szkolnych, a nawet egzaminu maturalnego. Realizator projektu ściśle współpracował z placówkami pomocy społecznej oraz placówkami edukacyjnymi, to głównie z tych źródeł pozyskiwał informacje kto i jakiej pomocy potrzebuje, a następnie kierował tam odpowiedniego wolontariusza. Jak mówi G. Dobosz „zgłoszenia ciągle napływają dlatego zamierzamy kontynuować nasz wolontariat, staramy się pozyskać środki na działania chociaż nie potrzebujemy wiele. Zachęcam chętnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto