Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Klubie Miejskim w Wyrzysku stanęła Jadłodzielnia. Pierwsi potrzebujący już z niej skorzystali

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obiekt powstał w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” z inicjatywy kierownik MGOPS w Wyrzysku p. Hanny Łapacz, pod nazwą „Podziel się jedzeniem” z „Programu ograniczenia marnowania i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025" współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Szacuje się, że na świecie marnowane jest około 30 % wyprodukowanej żywności, statystyczny Polak wyrzuca 52 kg jedzenia rocznie, a jednocześnie, jak podaje Polska Akcja Humanitarna, w naszym kraju problem niedożywienia dotyczy blisko dwóch milionów ludzi.

Wiele osób robi zakupy, nie zastanawiając się, czy rzeczywiście taka ilość żywności jest im potrzebna, nie wykorzystują jej, potem zastanawiają się co z tym zrobić, bo szkoda wyrzucać do śmieci. Do ,,Jadłodzielni” można taką żywność przynieść. W „Jadłodzielni” można też zostawiać produkty, których mamy za dużo i są w opakowaniach, jak np. marchew, ziemniaki, cebula, jabłka czy pietruszka, własne wyroby – ciasto czy zupy, a także sery, jogurty, twarogi czy artykuły, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia zgodnie z opisem na opakowaniu „należy spożyć do”.

Jadłodzielnie to niewielkie kontenery z regałem i lodówką, w których można zostawiać produkty spożywcze lub potrawy z ważnym terminem przydatności, zapobiegając marnowaniu jedzenia.

- Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem Jadłodzielni, który znajduje się na ulotkach rozdawanych w dniu kiermaszu przez pracowników MGOPS w Wyrzysku, jak i jest on dostępny na drzwiach Jadłodzielni. Pragniemy dodać, że już wczorajszego wieczora potrzebujący skorzystali z Jadłodzielni - podaje MGOPS w Wyrzysku.

Pomysł na Jadłodzielnie zrodził się w 2021 roku, jednak w związku z tym, iż realizowany był projekt „Wsparcie aktywności społeczno – zawodowej w Gminie Wyrzysk oraz powstawała „Tężnia Energii Społecznej” – Inhalatorium w Wyrzysku, wspólnie ze Spółdzielnią Socjalną Nowe Horyzonty - projekt Jadłodzielni został przesunięty w czasie. Stało się tak z uwagi na możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie budowy Jadłodzielni ze środków Województwa Wielkopolskiego, gdyż konkursy ogłaszane są w określonych terminach.

Przy Klubie Miejskim w Wyrzysku stanęła Jadłodzielnia. Pierw...

- Od stycznia 2024 roku ruszamy z kolejnym projektem pn. „Usługi społeczne w Gminie Wyrzysk", w ramach środków z Unii Europejskiej. Projekt ten zakłada uruchomienie kolejnego Klubu Seniora dla miejscowości Osiek nad Notecią, oraz wprowadzimy dwie ciekawe, nowe usługi: „Złota rączka” i „Taxi społeczne”, oraz usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne i wiele innych. Każdy projekt zostaje wdrożony przez nas zgodnie z prawem, co wymaga z naszej strony dużego zaangażowania, poświęcenia czasu i dokładnego, formalnego przygotowania do ich realizacji.
Wspólnie wspierajmy tę inicjatywę, uzupełniając półki jedzeniem, którego już nie wykorzystamy. Dla osób potrzebujących będzie to ogromna pomoc z naszej strony. - informuje MGOPS w Wyrzysku.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z otwarcia wyrzyskiej Jadłodzielni.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto