Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł na rewitalizację centrum Piły. Jak może wyglądać plac Zwycięstwa? Zobaczcie wizualizacje

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
MalinowskiDesign Urban & landscape
Miasto Piła ma pomysł na to, jak zrewitalizować ścisłe centrum Piły. Najpierw były zapowiedzi, teraz przyszedł czas na pokazanie wizualizacji projektu.

Jak zmieni się centrum Piły?

Plac Zwycięstwa - nie ma co kryć - nie jest najlepszą widokówką Piły. Nie zachęca do spacerów i rekreacji. Może to się jednak zmienić. Miasto Piła ma spore plany, które obrazują wizualizacje (patrz w galerii powyżej).

- Chcemy żeby plac Zwycięstwa służył integracji, by stał się miejscem wypoczynku seniorów, jak i lubiącego aktywny wypoczynek pokolenia młodych pilan! -

informuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

Plany są takie, żeby przede wszystkim postawić na zieleń przy pozostawieniu dotychczas rosnących drzew oraz terenów biologicznie czynnych, które pomogą w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, tłumieniu hałasu, zwiększeniu wilgotności i retencji wody. Wokół placu przewidziane jest spowolnienie ruchu kołowego i wprowadzenie priorytetu dla ruchu pieszo-rowerowego. Elementem spinającym komunikacyjnie przebudowywane ulice będzie rondo na skrzyżowaniu z ul. Spacerową.

- Założenia rewitalizacji przewidują również miejsca parkingowe dla odwiedzających to miejsce, ale w innym układzie -

informuje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.

- Nie przekreślamy przy tym budowy w przyszłości Mediateki, bo nasze plany oraz obowiązujące dokumenty i przepisy na to pozwalają. Decyzję, czy to zrobić i kiedy, pozostawiamy jednak przyszłym pokoleniom pilan

- zaznacza Piotr Głowski, prezydent Piły.

Projekt realizowany jest przez cenionego architekta Dariusza Malinowskiego, który jest autorem m.in. placu Grzybowskiego w Warszawie.

Z tak zagospodarowanym placem Zwycięstwa jednolitą estetycznie i funkcjonalnie przestrzeń ma tworzyć ul. Śródmiejska, z której między innymi zniknąć mają liczne w tej chwili bariery architektoniczne. Oprócz budowy przyjaznej przestrzeni dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz matek z małymi dziećmi, plany przewidują także m.in.: nowe elementy małej architektury oraz wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

- W przypadku ul. 14 Lutego przebudowa objąć ma między innymi budowę miejsc postojowych dla samochodów osobowych na parkingu od strony PKS. Część powierzchni parkingów i jezdni manewrowych wykonana zostanie z nawierzchni przepuszczalnej. Powstaną również nowe chodniki, oświetlenie, odwodnienie, wiata rowerowa i oznakowanie. Przestrzeń będzie przyjazna m.in. dla dzieci i osób starszych -

informuje Urząd Miasta Piły.

Teraz krok dalej będą musieli zrobić miejscy radni.

- Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostanie przedstawiony radnym do uchwalenia podczas październikowej sesji Rady Miasta Piły -

informuje Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to jesień 2026 roku. Wartość prac oszacowano natomiast na 33 500 000 złotych, z czego 30 000 000 milionów, stanowić ma dofinansowanie ze środków krajowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto