Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest umowa o współpracy Piły z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Agnieszka Kledzik
Piotr Głowski - prezydent Piły podpisał umowę ze Sławomirem Majmanem - prezesem PAIiIZ
Piotr Głowski - prezydent Piły podpisał umowę ze Sławomirem Majmanem - prezesem PAIiIZ Agnieszka Kledzik
Piła jest najmniejszym miastem w Polsce, które podpisało umowę z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych

- Polska wśród zagranicznych inwestorów stała się modna, jest sexy, a Piła nie jest jeszcze obiektem do wielkiej miłości, ale na pewno do bardzo podniecającego flirtu - tłumaczy żartobliwie Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Jego zdaniem miasto ma olbrzymi potencjał inwestycyjny, bo trwają starania, aby w Pile powstała specjalna podstrefa ekonomiczna. Powoła ją do życia rada ministrów.

- Mam zapewnienie, że jeszcze w sierpniu możemy się spodziewać ostatecznej uchwały rady ministrów. Najdalej na początku września - zapewnia Adam Szejnfeld, poseł PO.

Wraz z podjęciem uchwały, pilska podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanie się faktem. Położenie miasta może sprzyjać rozwojowi firm logistycznych.

- O tym myślimy w pierwszej kolejności, w drugiej, aby przyciągać inwestorów produkujących części przemysłu artykułów gospodarstwa domowego, a po trzecie, chcemy wykorzystać potencjał tkwiący w uczelniach, aby młodzi nie uciekali z Piły, czyli myślimy o centrach obsługi biznesowej, obsługi informatycznej, finansowej, czy obsługi klienta - wyjaśnia Sławomir Majman.

Piła ma być promowana przez agencję wśród zagranicznych inwestorów. Obecnie Polską najbardziej interesują się Amerykanie. Wielkie nadzieje z tą umową wiąże prezydent miasta.

- Oczekuję codziennych dobrych kontaktów z potencjalnymi inwestorami, już wiemy, że naszym miastem interesują się firmy związane z logistyką, oraz zakłady produkujące maszyny, zresztą wystarczy przejechać się na ul. Przemysłową. Tam powstają kolejne zakłady i to bez rozgłosu - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Miasta nic nie będzie kosztować współpraca z rządową agencją, a kontaktami z potencjalnymi inwestorami zajmie się nowa miejska spółka Inwest Park.

- Mam nadzieję, że ci inwestorzy zagraniczni, którzy pojawiają się w Polsce, swoje pierwsze kroki, dzięki tej umowie, będą kierować właśnie do Piły - ma nadzieję Grzegorz Marciniak, Prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski.

Nowych inwestorów nie boją się lokalni przedsiębiorcy.

- Konkurencja powoduje, że szukamy oszczędności, nowych technologii, czyli rozwijamy się - wyjaśnia Piotr Toboła, prezes firmy Termo-tech.

- Gdy miasto będzie się rozwijać, to my również - dodaje Grażyna Sobieraj, właścicielka firmy Grapil.

Piła ma ponad 200 hektarów pod inwestycje, wiele terenów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i wielorodzinne. Ponadto trzy uczelnie wyższe oraz lotnisko, na którym już lądują powietrzne taksówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto