Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Konstytucja to fundament naszej wspólnoty". Pilanie świętowali 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pile
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pile Fot. Agnieszka Świderska
Dziś mija 228 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Pile tradycyjnie obchody odbyły się pod pomnikiem Stanisława Staszica, którego publicystyka w tamtym czasie miała wpływ na powstanie i kształt Konstytucji 3 Maja. Dziś właśnie pod jego pomnikiem delegacje złożyły wiązanki kwiatów. - Ustawa zasadnicza to fundament wspólnoty. Konstytucja chroni nas przed despotyzmem, ale też przed anarchią - to z przemówienia prezydenta Piotra Głowskiego.

Pełna treść przemówienia prezydenta Piotra Głowskiego

Przed 228 laty podczas obrad Sejmu Wielkiego doprowadzono do uchwalenia dokumentu, dzięki któremu Rzeczpospolita stała się monarchią konstytucyjną, z trójpodziałem władzy i dziedzicznym tronem. Tak doniosłe zmiany ustrojowe zostały zainicjowane między innymi dzięki wytrwałej, publicystycznej pracy oświeceniowych filozofów i pisarzy: Stanisława Leszczyńskiego, Stanisława Konarskiego i Stanisława Staszica. To oni kierując się starożytną maksymą "Sapere aude!" - "Odważ się być mądrym" zamieszczali w swoich traktatach propozycje reform takich jak zmiana zasad funkcjonowania Sejmu i gruntowna przebudowa systemu szkolnictwa.

Ostateczny tekst polskiej ustawy zasadniczej był dziełem między innymi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja, księdzia Piattolego. Twórcy Konstytucji uznali, że funkcjonowanie państwa powinno opierać się na umowie społecznej, a najkorzystniejszy sposób rządów to podział władzy: na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą.

Niestety, rozbiory Polski przekreśliły budowę nowoczesnego państwa polskiego w oparciu o Konstytucję 3 Maja, lecz jej idee przetrwały lata niewoli, przegranych powstań, krótkiego oddechu wolności po 1918 roku, wreszcie okrucieństw II Wojny Światowej i później komunistycznego totalitaryzmu.

Drodzy pilanie!

Francuski socjolog i historyk, Pierre Rosanvallon, badacz historii demokracji pisze, że dana społeczność przestrzegana jako "my, naród" jest definiowana przez normy, które porządkują życie tej wspólnoty. I że podmiotowość każdego z jej członków wyraża się prawami zapisanymi w Konstytucji. Ustawa zasadnicza to po prostu fundament wspólnoty. Konstytucja chroni nas przed despotyzmem, ale też przed anarchią.
Ustawa zasadnicza to po prostu fundament wspólnoty. Konstytucja chroni nas przed despotyzmem, ale też przed anarchią

Prof. Radosław Markowski oraz dr Gąsiorowski i amerykańskiej konstytucji, która jako pierwsza na świecie regulowała kompetencje władzy oraz prawa i obowiązki obywateli - mówią tak:
"Amerykańcy Ojcowie Założyciele neurotycznie obawiali się państwa, ale nie mniej podejrzliwi byli wobec decyzji mas, stąd w konstytucji USA tyle zabezpieczeń zarówno przed możliwym autorytaryzmem władzy, jak i przed nieprzewidywalnością niekompetentnej większości. Czyniono to w interesie samych obywateli, bo uwiedzona przez jakiegoś demagoga większość może podjąć decyzje, które naruszają bardzo podstawowe wartości. Do tego jest nam potrzebna Konstytucja - by chronić prawa każdego z nas, czy to przed gniewem tłumu czy to przed decyzjami władzy.
Do tego jest nam potrzebna Konstytucja - by chronić prawa każdego z nas, czy to przed gniewem tłumu czy to przed decyzjami władzy

Nowy trójpodział miał jednak istotną lukę. Nikt nie przewidział, że skoro każda gałąź władzy stanowi wyraz woli ludu, może się zdarzyć, iż wszystkie władze zgarnie jedno stronnictwo, które wygra wszystkie wybory i obierze jeden wspólny kierunek wytyczony przez partię. Nauka jest prosta: sam trójpodział nie zawsze jest wystarczającym hamulcem ustrojowym. I tu pojawiała się jak kotwica - Konstytucja!

Czy Konstytucję można napisać raz na zawsze?
"Można mieć tę samą od dwustu lat po wprowadzeniu do niej raptem 27 poprawek jak Amerykanie. To jedna z instytucji, która oszczędza nam czas i energię, bo wszyscy wiemy jak postępować. To jak z ruchem drogowym - mając pewne zasady, nie musimy wciąż negocjować, po której stronie jeździmy".

Wierzę, że ta pamięć i duma po 228 latach zobowiązuje współczesnych nie tylko do postawy wierności ideałom w ustawie zasadniczej zawartym, lecz także wyzwala energię, by mężnie stanąć w obronie zagrożonych wartości. Nie pozwólmy, dziś szczególnie, odebrać sobie postawy szacunku dla odmiennych poglądów,
Nie pozwólmy, dziś szczególnie, odebrać sobie postawy szacunku dla odmiennych poglądów
nie rezygnujmy z krótkotrwałych chwili zwycięstwa i przemijających przywilejów z fundamentów funkcjonowania naszej wspólnoty. Winni jesteśmy to naszym przodkom i przyszłym pokoleniom Polaków.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto