18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korony piety ze Skrzatusza są najstarsze w Polsce

Agnieszka Kledzik
Ks. Tomasz Jaskółka, kustosz Sanktuarium w Skrzatuszu.
Ks. Tomasz Jaskółka, kustosz Sanktuarium w Skrzatuszu. Agnieszka Kledzik
Korony, które spoczywają na głowie Maryi i Jezusa w sanktuarium w Skrzatuszu są najstarsze w Polsce! Kiedy powstały?

Pierwsza analiza koron Skrzatuskiej Piety dała zaskakujący wynik. Doktor Janina Kochanowska ze Szczecina określiła datę ich powstania na około 1660 rok. To oznacza, że są to najstarsze, zachowane korony wotywne w Polsce. W tym czasie też zostały nałożone na figurkę Marii i konającego Chrystusa.

- Nie wiemy kto ukoronował Pietę, czy to była koronacja biskupia, czy może starosta nałożył te korony, czy też miejscowy proboszcz, to już zadanie dla historyków - mówi ks. Tomasz Jaskółka, kustosz Sanktuarium w Skrzatuszu.

Od 1660 roku aż do czasów współczesnych korony zdobiły głowy Marii i Jezusa. W 1986 roku, w ramach przygotowań do koronacji Piety koronami papieskimi rzeźba została przekazana do konserwacji. Wróciła już bez koron. Na figurze pojawiły się nowe w 1988 roku. Kardynał Józef Glemp nałożył je w imieniu papieża Jana Pawła II. Stare zaś trafiły do skarbca i na lata całe o nich zapomniano.

- One nawet nie są w rejestrze zabytków, bo były traktowane jako integralna część figurki Piety - tłumaczy Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków w Pile.

Gdy parafię, po odejściu na emeryturę poprzedniego proboszcza obejmował ks. Tomasz Jaskółka, odbyła się inwentaryzacja. Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zadecydował, aby połamane korony trafiły do badania. Ekspertyza zaskoczyła wszystkich.

- Wiemy teraz, że pochodzą one z około 1660 roku, są zrobione z pozłacanego srebra i mają kilkadziesiąt cennych kamieni - dodaje ksiądz kustosz.

Niestety kilku kamieni brakuje. Korony zostały też uszkodzone, jednak nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach. Zachowały się jednak niemal wszystkie elementy korony, brakuje tylko kilku kamieni.

- Trudno powiedzieć, czy one są najstarsze w Polsce tylko na podstawie jednej analizy, prawdopodobnie trzeba będzie przeprowadzić drugą - tłumaczy Aleksander Starzyński, wojewódzki konserwator zabytków w Poznaniu.

Korony w przyszłym tygodniu mają trafić do Warszawy. Zostaną poddane drugiej ekspertyzie, a później renowacji. W tej chwili trwa ustalanie szczegółów wysyłki oraz warunków sfinansowania badania i rekonstrukcji.

Na pewno korony jeszcze przed renowacją zostaną oddzielne wpisane do rejestru zabytków. To nie jest skomplikowana procedura.

Kustoszowi zależy, by korony odzyskały dawny blask, jednak nie wiadomo, które ostatecznie będą zdobiły Pietę.

- Jedne są bezcenne bo prawdopodobnie są najstarsze w Polsce, a drugie są bezcenne bo są papieskie, ale i jedne i drugie tu zostaną, nikomu ich nie oddamy - zapewnia ks. Tomasz Jaskółka.

Historycy zaś, będą się głowić, kto je ofiarował i dlaczego.

- Jeżeli kogoś koronuje, to jest przeświadczenie że tego kogoś obiera się za króla, stad też bardzo jasny wniosek, że Pieta w Skrzatuszu cieszyła się już wówczas uznaniem, poza tym fundator zapewne był bardzo bogaty, szkoda tylko, że nie zostawił posagu na ich renowację - żartuje ks. Tomasz Jaskółka, kustosz Sanktuarium.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto