Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#KwietnyChallenge. W Pile zakwitnie osiem kwietnych łąk [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Tak już niedługo będą też wyglądały pilskie kwietne łąki
Tak już niedługo będą też wyglądały pilskie kwietne łąki Fot. Mat. prasowe
Nie trzeba ich kosić jak trawników. Nie są tak wymagające i kosztowne jak rabaty. Łąki kwietne, bo o nich mowa, powstaną w ośmiu miejscach w Pile. To efekt akcji #KwietnyChallenge. Wyzwanie podjęła pilska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i pilskie samorządy.

Miejskie trawniki kosi się przeważnie co dwa tygodnie. Kwietne łąki dwa razy w roku. Są nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale także ładniejsze. A to tylko początek długiej listy zalet kwietnej łąki.

- Jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt. Są to małe ssaki, gady, płazy, owady oraz zapylaczy, w tym pszczoły, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie. Jest bogata gatunkowo. Może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik. Daje możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu. Tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich. Zatrzymuje pyły tworzące smog. Wspomaga walkę z tzw. miejską wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni

- wyliczają Wody Polskie, które również propagują ideę wysiewania kwietnych łąk.

Również, gdyż robią to także ekolodzy, samorządowcy - rok temu kwietne wyzwanie rzucił innym samorządom wójt Szydłowa czy leśnicy. Właśnie w ramach kwietnego wyzwania, które podejmują kolejne dyrekcje lasów państwowych, kwietne łąki zakwitną wkrótce w Pile. Na 3000 metrach kwadratowych w ośmiu lokalizacjach pilska RDLP przy współpracy z miastem oraz starostwem wysiała nasiona pod przyszłe łąki. Tylko na Bulwarach Châtellerault na 800 metrach kwadratowych wysiano 41 kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich. Kolorowo będzie też w sąsiedztwie powiatowego budynku przy al. Wojska Polskiego 49 b, gdzie powstanie 400-metrowa łąka.

- Chcemy edukować mieszkańców o pozytywnym wpływie łąk kwietnych na środowisko i zależy nam, aby w miejscu zwykłych trawników powstało ich jak najwięcej

- nie ukrywał Adam Standio, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrowa Góra.

- Kwietne łąki to nie wszystko. Lasy Państwowe prowadzą wiele działań na rzecz zachowania różnorodności biologicznej i ochrony siedlisk owadów zapylających. Wieszają kłody bartne, sadzą w lasach i zadrzewieniach krzewy, stare odmiany drzew owocowych i gatunki miododajne. Przy Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek została właśnie posadzona aleja lipowa

- mówi Dominika Nadolna, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Kwietne łąki posadzone w ramach akcji #KwietnyChallenge nie są jedynymi, które pojawią się w Pile. Jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego Piły na 2020 było stworzenie kwietnej łąki nad Gwdą w okolicy hotelu Gromada.

- Ten projekt zostanie na pewno zrealizowany

- zapewnia Bartek Mirowski, koordynator Pilskiego Budżetu Obywatelskiego.

Gdyby powstała w pierwotnej lokalizacji oznaczałoby to, że będzie znajdować się w sąsiedztwie kwietnej łąki na bulwarach.

- To, czy kwietna łąka powstanie w tym czy w innym miejscu, zależy już od pomysłodawców - mówi Bartek Mirowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto