Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Nadnoteckiej zaprasza do podróży w czasie. Do 1979 roku!

Martin Nowak
Martin Nowak
Arch. Muzeum Ziemi Nadnoteckiej
1979 rok w Trzciance. Miasto rozwijało się i kwitło życie kulturalne. Ogromną zasługę miała w tym Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

Zima stulecia, pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce i próba wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie - to jedne z najważniejszych wydarzeń w Polsce w 1979 roku. Na całym świecie dochodziło wówczas do wielu ważnych przełomowych decyzji, a także konfliktów. Na przykład wybuchła wojna chińsko-wietnamska, rozpoczęła się okupacja ambasady amerykańskiej w Iranie i 156 osób zginęło w katastrofie pakistańskiego Boeinga 707 w Arabii Saudyjskiej. To był rok Jana Pawła II, który wydał swoją pierwszą encyklikę, a także rozpoczął i zakończył m.in. podróż apostolską na Dominikanę, do Meksyku i na Bahamy. Jako pierwszy papież odwiedził Biały Dom...

Co 1979 roku działo się w Trzciance? Muzeum Ziemi Nadnoteckiej zaprasza w sentymentalną podróż do przeszłości skupiając się na działalności Spółdzielni Mieszkaniowo Lokatorsko-Własnościowej, która m.in. przyczyniła się do rozwoju miasta i rozkwitu życia kulturalnego. Wiele wówczas się działo.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Trzciance ma wiele zasług dla naszego miasta. Największą z nich jest oczywiście jego rozwój poprzez zapewnienie mieszkań w odbudowującym się po II wojnie światowej mieście. Spółdzielnia działała również w obszarze wychowawczo społecznym. W jej progach swoją siedzibę miały koła zainteresowań, np. brydżowe i turystyczne. Organizowane były też wystawy plastyczne, fotograficzne, sztuki ludowej i amatorskiej. Spółdzielcze pomieszczenia niejednokrotnie gościły wybitne postacie, np. aktorów z Teatru Starego w Krakowie czy członków kabaretu Piwnicy pod Baranami. Oprócz tego dzieci i młodzież przez kilka lat mogły korzystać z organizowanych przez Spółdzielnie półkolonii - czytamy na facebookowym profilu Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.

Muzeum opublikowało archiwalne zdjęcia z 1979 roku. Oczywiście, są to biało-czarne fotografie, a takie zawsze ogląda się z sentymentem.

- Może na poniższych zdjęciach odnajdą Państwo siebie, dawnych przyjaciół czy członków rodziny - padło pytanie. Mieszkańcy - jak się okazuje - nie mają problemów z pamięcią. Na zdjęciach rozpoznali m.in. byłą dyrektorkę i nauczycielkę chemii z trzcianeckiego ogólniaka, a także swoich krewnych i znajomych.

- Poznaję mojego wujka - Andrzej Ł. (z wąsem) oraz panią Irenę L., która uczyła mnie chemii w ogólniaku - to jeden z komentarzy.

Zdjęcia przedstawiają m.in. święto latawca, turniej brydża sportowego i grę w szachy, kurs gotowania i pieczenia, kulig i wystawę plastyczną ,,Matka to też kobieta".

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto