Nasza Loteria

Najlepiej płatna praca? Piła to miasto wielu możliwości

Materiał informacyjny GoWork.pl
Piła to miasto, które cieszy się wyjątkowo dobrą i stabilną sytuacją gospodarczą. Stale spadająca stopa bezrobocia, wynosząca w 2023 roku zaledwie 4,3%, oraz stosunkowo pokaźna lista zawodów deficytowych, to główne powody dla których warto w tym miejscu rozwijać swoją zawodową karierę. Bez względu na sektor, obserwujemy w Pile także stale polepszające się warunki zatrudnienia oraz rosnące płace, które należą do jednych z najwyższych w regionie.

Jak wygląda dziś pilski rynek pracy i jak zmieniała się jego sytuacja na przestrzeni ostatnich lat? Czego mogą spodziewać się kandydaci aplikujący do pracy w Pile? W jakich zawodach można najłatwiej zdobyć zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Pile – niskie bezrobocie i wysokie zarobki

Mediana zarobków za 2021 rok dość dobrze pokazuje obraz rynku pracy w Wielkopolsce. W Poznaniu zarabiano najczęściej 6 200 złotych brutto miesięcznie, w Pile zaś – 5 400 złotych brutto. Trzeba jednak pamiętać, że to mediana, najczęściej powtarzająca się wartość. Nie wszyscy w Pile osiągną tak wysokie wynagrodzenie, ale są i tacy, co zarobią znacznie więcej. Wszystko zależy oczywiście od piastowanego stanowiska.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to – podobnie jak w wielu regionach kraju – wzrosło ono na początku pandemii, po czym zaczęło systematycznie spadać. W lutym 2022 stopa bezrobocia w Pile wynosiła jedynie 4,7%, co należy uznać za dobry prognostyk na przyszłość, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że na koniec 2020 roku wskaźnik ten wynosił 5,5%.

Jak z kolei wygląda sytuacja w 2023 roku? Jak się okazuje, sytuacja gospodarcza w Pile jest coraz lepsza. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,3%, a średnie zarobki w Pile wzrosły aż do 7 000 złotych brutto miesięcznie. Zdecydowanie jest to powód do dumy dla włodarzy oraz mieszkańców miasta, a także zachęta do tego, by to właśnie w Pile żyć i pracować.

Do kogo skierowane są oferty pracy w Pile?

Przeglądając ogłoszenia o pracę w Pile można zauważyć, że kierowane są one do pracowników w różnym wieku, o różnym stopniu wykształcenia i różnym poziomie doświadczenia. Na zatrudnienie mogą liczyć osoby młode (w Pile 60% mieszkańców nie ukończyło 40. roku życia), ale też te, które mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem.

Praca w Pile dostępna jest zarówno dla osób z wyższym wykształceniem, jak i tych, którzy poprzestali na zawodowym lub średnim. W Pile możliwa jest zarówno praca na pełen etat, jak i dorywcza. Z tej ostatniej możliwości korzystają między innymi studenci i osoby w wieku emerytalnym. Pracodawcy oferują im elastyczne godziny pracy, dopasowane do ich potrzeb i możliwości.

Kto najszybciej znajdzie zatrudnienie w Pile?

Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Piła będzie w stanie zaspokoić Twoje oczekiwania – znaczenia nie ma ani sektor, ani profesja. Niemniej, na lokalnym rynku uwidacznia się dość duża pula zawodów deficytowych, w których zatrudnienie można znaleźć dużo łatwiej niż w innych.

Kierowca
Oferty pracy dla kierowców tak naprawdę biorą pod uwagę różne grupy zawodowe. Potrzebni są kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych (kategoria prawa jazdy C + E) oraz osobowych. Na największe wynagrodzenie może liczyć kierowca międzynarodowy.

Ponadto, jeżeli posiadasz prawo jazdy kat. B, możesz pracować także jako kurier, dostawca czy taksówkarz. Dobrym pomysłem może okazać się również prowadzenie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Sprzedawca
Ogłoszenia o pracę dla sprzedawcy mają dwojakie oblicze. W grę wchodzi zarówno praca na pełen etat, jak i praca dorywcza. Potrzebni są głównie pracownicy do marketów i sklepów dyskontowych, ale w sklepach odzieżowych czy przemysłowych ogłoszenia wystawiane są równie często. Nierzadko można napotkać ofertę dla pracy jako sprzedawca w sklepie jubilerskim, czy innej branży podobnego rodzaju.

W tej pracy można liczyć na elastyczny grafik, ale trzeba się nastawić na przychodzenie do sklepu także w soboty, a czasami i w niedziele. W niektórych przypadkach niezbędna będzie praca na trzy zmiany. Wynagrodzenia są zależne od pracodawcy, ogólnie jednak sprzedawcy nie powinni liczyć na zarobki zbliżające się do średniej krajowej – najczęściej będzie ich musiała zadowolić pensja w granicach ustawowej płacy minimalnej, choć pracownik sklepu może liczyć także na atrakcyjny system premiowy.

Magazynier
Branża logistyczna stale boryka się z brakiem magazynierów. Piła jest dobrze skomunikowanym miastem, posiadającym sieć drogową i kolejową łączącą ją z najważniejszymi ośrodkami w Polsce. To tylko sprawia, że branża logistyczna ma tu duże pole do działania.

Praca w Pile w charakterze magazyniera dostępna jest praktycznie od zaraz. Można liczyć na godziwe zarobki i przyuczenie do zawodu, aczkolwiek znajomość specyfiki pracy w magazynie i umiejętność obsługi programów magazynowych na pewno będą dodatkowymi atutami. Warto postarać się również o uprawnienia na wózki widłowe, a nierzadko również prawo jazdy kat. B.

Branża budowlana
Piła to miasto, które rozwija się niezwykle dynamicznie, wobec czego oferty pracy dla osób związanych z branżą budowlaną są dostępne niemalże cały czas. Niestety, w Pile brakuje wielu jej przedstawicieli, począwszy od murarzy, zbrojarzy, dekarzy i betoniarzy, poprzez monterów instalacji, stolarzy i spawaczy budowlanych, skończywszy na operatorach sprzętu i kadrze inżynierskiej. Praca i płaca, jaką może zaoferować Piła budowlańcom, jawi się nad wyraz atrakcyjnie, choć jest ona uzależniona od poziomu doświadczenia pracownika, jego umiejętności, oraz stanowiska jakie objął.

Branża IT – stacjonarnie i zdalnie
Dobrze płatna praca w Pile i do tego możliwość świadczenia jej zdalnie? Na te przywileje mogą liczyć głównie przedstawiciele branży IT, a więc programiści, administratorzy baz danych i systemów, analitycy, testerzy oprogramowania czy front-end developerzy. Dla nich oferty pracy są wyjątkowo hojne.

Aby rozpocząć pracę w sektorze IT trzeba będzie zwykle posiadać wykształcenie wyższe, ale nawet kandydaci ze średnim mogą liczyć na ciekawe oferty, jeśli mają odpowiednie doświadczenie i potrafią udokumentować swoje umiejętności. Jednym słowem – próg wejścia do zawodu jest dość nisko ustawiony.

Biotechnolodzy
Branża naukowo-technologiczna rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie – również w Pile nie brakuje firm z tego sektora gospodarki. Poszukuje się nie tylko biotechnologów, ale też biochemików. W tej branży zarobki są adekwatne do umiejętności i wkładu wniesionego w nowe projekty. Zazwyczaj kształtują się dużo powyżej średniej krajowej.

Praca w Pile – gdzie najlepiej jej szukać?
Zdecydowanie najlepszym sposobem na szybkie znalezienie pracy w Pile, będzie szukanie jej za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie tam najlepsze ogłoszenia o pracę w Pile pojawiają się najszybciej i najliczniej, umożliwiając zainteresowanym stronom bezzwłoczne nawiązanie owocnej współpracy.

Sprawdź sam: www.gowork.pl/praca/pila

Oczywiście istnieją także rozmaite możliwości alternatywne, w skład których zaliczymy wizytę w powiatowym urzędzie pracy, skorzystanie z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobistą wizytę w docelowym miejscu pracy i złożenie w nim swojego CV. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że to właśnie pierwsza ze wskazanych metod odznacza się najwyższą efektywnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto