Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tomasz Zagórski, który wielką muzykę sprowadził do Czarnkowa

Martin Nowak
Martin Nowak
Nie żyje Tomasz Zagórski - wybitny śpiewak operowy, który występował u boku światowych sław. Miał 58 lat

Urodził się w Poznaniu, ale spory kawałek swojego serca zostawił w Czarnkowie i Puszczy Noteckiej, w której mieszkał. To on był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto - Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego i prezesem Stowarzyszenia Nadnoteckie Bel Canto.

O śmierci światowej sławy artysty poinformowała Akademia Muzyczna w Poznaniu, z którą związany był od 2009 roku.

- Żegnamy wspaniałego, pełnego pasji człowieka, znakomitego śpiewaka operowego, artystę niezwykle zaangażowanego w życie kulturalne i społeczne Akademii Muzycznej w Poznaniu, który przez lata dzielił się ze studentami swoją wiedzą i miłością do muzyki, a swoim głosem wnosił radość - żegna zmarłego kolegium rektorskie i cała społeczność poznańskiej uczelni.

O artyście

Był wychowankiem Poznańskich Słowików. Od 1985 do 1995 r. śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m.in. na etacie solisty w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, od 1995 do 1997 r. w Operze Nova w Bydgoszczy. Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę. Jego śpiewu słuchano także m.in. w Operze Królewskiej w Sztokholmie, Operze Narodowej w Pradze, na scenach w Moskwie, Lizbonie, Parmie.

Wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych, 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych. Występował często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr. Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.

Od 2009 r. pracował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadził na Wydziale Wokalno-Aktorskim zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej, a potem własną klasę śpiewu solowego.

Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto – Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego. Autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego „Vocal Master Class”. W 2015 r., wraz z pianistą Jackiem Kortusem, nagrał płytę "Najpiękniejsze pieśni polskie".

W 2020 r. wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonał partię solową w "Te Deum" Zbigniewa Kozuba, napisanym z okazji 100-lecia tej uczelni.

W roku 2015 odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. Otrzymał również odznaczenie: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Srebrny Krzyż Zasługi.
6 lutego 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuki.

Był laureatem "Lubaskiego Jednorożca", za wspieranie rozwoju kultury na terenie Gminy Lubasz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto