Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie autobusy, które Piła przekazała na Ukrainę? Są nie do poznania - to opancerzone mini szpitale! [ZDJĘCIA, FILM]

Martin Nowak
Martin Nowak
W Polsce najprawdopodobniej zostałyby zezłomowane, a w Ukrainie służą do ratowania zdrowia i życia rannych żołnierzy, którzy walczą na froncie. Mowa o autobusach marki Solaris Urbino 10, które w sierpniu 2022 roku Fundacji Humanosh, przekazali Miasto Piła i Miejski Zakład Komunikacji Miejskiej w Pile.

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich otrzymała dwa autobusy z Piły. Dzięki odpowiedniemu wsparciu pokazała co udało zrobić się z jednym z nich. Ta metamorfoza jest niesamowita. Solaris nie przypomina siebie. Wygląda jak wóz wojskowy z prawdziwego zdarzenia.

Autobus miał służyć jako ambulans, ale jest czymś więcej. To mini szpital, w którym ratowane jest ludzkie zdrowie i życie. Aby mogło odbywać się to w odpowiednich warunkach, trzeba było zainwestować nie tylko w wyposażenie pojazdu, ale także jego wygląd i funkcjonalność. Nie były to małe pieniądze, ale efekt zapiera dech w piersiach.

- Punkt operacyjny jest świetnie wyposażony. Jest tu stół chirurgiczny, a także m.in. wanna do kąpieli rannych żołnierzy, dzięki czemu są odpowiednio przygotowywani do operacji. Znajduje się tutaj także m.in. sprzęt do sterylizacji powietrza -

mówi Piotr Skopiec, wolontariusz Fundacji Humanosh.

Samo wyposażenie mobilnego szpitala kosztowało - jak dodaje - około 100 tys. złotych. A to tylko jedna ze składowych całego projektu.

Autobus przeszedł generalną metamorfozę również na zewnątrz. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

- Jedna z fundacji z Rumunii zdecydowała się opancerzyć autobus, dzięki czemu jest on bardziej wytrzymały i odporny na strzały. Dzięki temu bardziej bezpiecznie mogą poczuć się pracujący w nim lekarze, a także sami pacjenci, co jest bardzo ważne -

podkreśla Piotr Skopiec.

Mobilne punkty operacyjne są bardzo ważnym elementem podczas działań zbrojnych. Odbierają rannych żołnierzy, udzielają im pomocy i przekazują do szpitali. Im jest ich więcej, tym więcej żołnierzy może zostać uratowanych.

- Drugi autobus z Piły również ma stać się takim samym punktem operacyjnym. Najpierw jednak musimy zebrać odpowiednie środki finansowe na ten cel -

dodaje Piotr Skopiec.

Korzystając z okazji jeszcze raz pragnie podziękować za przekazanie pojazdów.

- Szczególne podziękowania kierujemy do Piotra Głowskiego - Prezydenta Miasta Piły i MZK w Pile.

Fundacja Humanosh

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich po wybuchu wojny na Ukrainie opiekuje się uchodźcami przebywającymi w Polsce, zapewniając im zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i wsparcie psychologów, ale od wielu miesięcy pomaga przede wszystkim tym, którzy zostali na Ukrainie. Wysyła pomoc medyczną, dostarczaną przez konwoje karetek, które w drodze powrotnej zabierają ciężko rannych lub chorych.

Pamiętacie autobusy, które Piła przekazała na Ukrainę? Są ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto