Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. 1 Listopada bez wolontariuszy w żółtych koszulkach. Zbiórka na rzecz Hospicjum w internecie: zamiast do puszki wrzuć na konto!

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Pierwszego pacjenta pilskie Hospicjum przyjęło 2 października 2019 roku. Od tamtej pory przyjęli do ZOL 56 pacjentów
Pierwszego pacjenta pilskie Hospicjum przyjęło 2 października 2019 roku. Od tamtej pory przyjęli do ZOL 56 pacjentów FOT. Hospicjum w Pile
To już była pilska tradycja. 1 Listopada, w Święto Zmarłych, na cmentarzu komunalnym przy Motylewskiej od lat kwestowali wolontariusze pilskiego Hospicjum. Można było ich rozpoznać po charakterystycznych żółtych koszulkach. W tym roku z powodu pandemii nie będzie kwesty na cmentarzu. Hospicjum potrzebuje jednak naszego wsparcia.

Dokładnie rok temu w Pile przy Królewskiej otwarto Hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Pilskie Hospicjum, bo tak jest najczęściej nazywane, powstało w dużej mierze dzięki ludziom dobrej woli. To dzięki nim ze zbiórek zbiórek, imprez charytatywnych oraz odpisów z 1 procenta podatku Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej uzbierało na jego budowę 1,2 mln złotych. Kolejnym wyzwaniem było wyposażenie Hospicjum, dziś jest nim jego utrzymanie.

Obecny kontrakt z NFZ pokrywa jedynie koszt utrzymania 20 z 30 łóżek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Nawet zwiększenie kontraktu do 30 łóżek nie wystarczy, by pokryć potrzeby wszystkich pacjentów z Królewskiej i sfinansować cały zakres świadczonej tam opieki długoterminowej. Problemem jest zdecydowanie zbyt niska wycena świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, co jest problemem ZOL-ów w całym kraju. To, czego nie sfinansuje NFZ, musi sfinansować Towarzystwo, którego możliwości finansowe zależą od ludzi dobrej woli.

Niestety, z powodu pandemii nie dojdzie w tym roku do skutku kwesta na cmentarzu komunalnym. Wolontariusze w charakterystycznych żółtych koszulkach nie pojawią się na Motylewskiej ani w Święto Zmarłych, ani w Dzień Zaduszny. Będzie można jednak wrzucić swój datek do wirtualnej puszki. Jak to zrobić? Wystarczy dokonać przelewu na konto Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej - numer konta 37 1020 3844 0000 1002 0050 1833.

- W zeszłym roku udało się zebrać na cmentarzach ponad 60 tysięcy złotych. Te i inne darowizny, jeden procent podatku w rekordowej wysokości 269 222 złotych oraz zwiększenie kontraktu z NFZ do 30 łóżek pozwalają nam śmiało patrzeć w przyszłość i myśleć o rozwoju. Stabilność finansowa pozwala nie bać się dodatkowych dość dużych wydatków jakie obecnie ponosimy w związku z zakupem znacznej ilości środków ochronnych jak maski, fartuchy, przyłbice, rękawiczki czy środki dezynfekcyjne. Za każdą złotówkę przelaną na konto Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej serdecznie dziękujemy - mówi Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto