Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: przystanie na Gwdzie i nowe ścieżki rowerowe w Pilskiej Strefie Aktywności

Agnieszka Kledzik
8 milionów złotych będzie kosztowała budowa trzech przystani, ścieżek rowerowych i rewitalizacja Wyspy. Dzięki tym i kilku innym inwestycjom powstanie Pilska Strefa Aktywności.

W nowym roku powstanie Pilska Strefa Aktywności Turystycznej. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się inwestycje związane z rozwojem miejskiej turystyki. Będą to między innymi ułatwienia dla wodniaków. Powstaną trzy przystanie na Gwdzie, ale też ścieżki rowerowe i siłownie na wolnym powietrzu.
Pierwsza przystań zostanie zbudowana przy alei Wyzwolenia tuż obok mostu, druga powstanie przy mostach królewskich a trzecia w rejonie mostu przy skrzyżowaniu ulic Zygmunta Starego i Walki Młodych.

W ubiegłym roku zbudowano pomost dla kajakarzy na Wyspie, a w przyszłym pojawi się w jego pobliżu mały amfiteatr, z miejscami siedzącymi na skarpie oraz siłownia podobna do tej, która już działa w parku przy Ceglanej.

W ramach Pilskiej Strefy Aktywności Turystycznej powstał już największy w mieście plac zabaw w centrum Wyspy. Także nowa ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki została zrealizowana w ramach tego projektu. Ścieżka jest nie tylko monitorowana i oświetlona, ale ma też miejsca piknikowe. Pilanie korzystali z nich praktycznie przez cały sezon, od lata do jesieni.

W przyszłym roku ścieżka zostanie przedłużona aż do Szkoły Policji. Na nowym odcinku także będzie wyłożona ozdobną kostką dla pieszych oraz czerwonym asfaltem dla rowerzystów. Ponadto cykliści nie będą musieli przechodzić przez ulicę w rejonie hotelu Gromada. Pod mostem zostanie zbudowana specjalna kładka, która ułatwi przemieszczanie się rowerem po mieście.

Przebudowane zostaną także ścieżki rowerowe wokół samej Wyspy oraz centralny plac.
Na razie inwestycje ominą scenę, która renowacji ma się doczekać w przyszłości.

- Przebudujemy fontannę, zmniejszy się znacznie jej niecka - zapowiada Jolanta Sobieszczyk, dyrektor wydziału inwestycji i funduszy unijnych w pilskim urzędzie miasta. - Pojawią się tryskacze, które na pewno ucieszą dzieci. Niecka zostanie natomiast otoczona miejscami do siedzenia - dodaje.

A prezydent uspokaja.

- Charakterystyczny kształt fontanny nie zostanie zmieniony - zapewnia Piotr Głowski.

W Pile pojawić mają się także tramwaje wodne. Nie będą jednak tak małe, jak te które w sezonie można oglądać na Gwdzie. Prezydentowi wciąż marzą się duże tramwaje, który regularnie będą kursował po wodzie i woził nie tylko turystów, ale też mieszkańców miasta do pracy.

>>> Zobacz też: Piła: siłownia "pod chmurką" w parku przy ul. Ceglanej

Wszystkie te inwestycje powstaną w ramach budowy tak zwanego markowego produktu Północnej Wielkopolski.

- Celem tego działania jest zbudowanie nowej marki. Nasze miasto ma być słynne z turystyki w całej Wielkopolsce - tłumaczy Jolanta Sobieszczyk.

>>> Zobacz też: Piła: nowe ścieżki rowerowe

Dzięki zaangażowaniu w projekt Piła trafiła na specjalną listę kluczowych programów dla naszego województwa. Daje to szansę na dofinansowanie ze środków unijnych. Maksymalnie miasto może otrzymać do 65 procent poniesionych nakładów. Już wiadomo, że inwestycje zamkną się w 8 milionach złotych.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto